SON DAKİKA
Hava Durumu

Musul'da yerlerinden edilen sivillerin sayısı 100 bine yaklaştı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) tarafından Musul'da yerlerinden edilen sivil sayısının 100 bine ulaştığı duyuruldu.

Haber Giriş Tarihi: 16.12.2016 16:49
Haber Güncellenme Tarihi: 16.12.2016 16:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Musul'da yerlerinden edilen sivillerin sayısı 100 bine yaklaştı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Musul operasyonunun başlangıcından bu yana 96 bin 864 sivilin yerlerinden edildiğini duyurdu.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre BMMYK Sözcüsü Adrian Edwards tarafından BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, Musul'da yerlerinden olan 57 bin sivilin halen BMMYK'nin desteklediği bölgedeki kamplarda ağırlandığı açıklandı.

BMMYK'nin yapımı tamamlanan 6 kampta sivilleri karşıladığını ve 3 yeni kampın inşasının da devam ettiğininin aktarıldığı toplantıda, toplam 9 kampta 102 bin kişinin misafir edilebileceği belirtildi.
 
Edwards, operasyon başlangıcından bu yana Musul'da 96 bin 864 sivilin yerlerinden edildiğini belirterek, BMMYK'nin Musul için belirlediği 196,2 milyon acil insani fonunun sadece yüzde 57'sinin karşılandığını söyledi.
 
Bunun dışımda Musul'da yerinden olan sivillerin acil ihtiyaçlarının karşılanması için bağışçı ülkelere yardım çağrısında bulunan Edwards, kış şartlarının yaşandığı kamplarda kalanlara battaniye ve yorgan dağıtmayı sürdürdüklerini de kaydetti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.