SON DAKİKA
Hava Durumu

NATO gemileri Karadeniz'e girdi

Haber Giriş Tarihi: 05.07.2014 10:36
Haber Güncellenme Tarihi: 05.07.2014 10:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
NATO gemileri Karadeniz'e girdi

NATO, Karadeniz’de bulunan gemilerinin sayısını son günlerde artırdı. NATO’nun resmi internet sitesi, 3 Temmuz Perşembe günü NATO’nun daimi mayın arama tarama grubun (Standing NATO Mine Counter-Measures Group 2 - SNMCMG-2) dört savaş gemisinin Karadeniz’e girip Bulgaristan’ın Burgaz limanına yol aldığını bildirdi. Grubun amiral gemisi İtalyan Aviere firkateyni olup yanında Türkiye’nin Akçay, İtalya’nın Rimini ve İngiltere’nin Chiddingfold mayın tarama gemileri de vardı.

NATO, bu grubun Bulgaristan’ın Deniz Kuvvetleri ile beraber yapılacak Breeze adlı tatbikata katılacağını ve daha sonra Romanya’daki tatbikata gideceğini açıkladı.

Blackseanews.net sitesi söz konusu grup ile beraber Türk denizaltısı Atılay’ın ve Yunan Machitis karakol gemisinin Karadeniz’e geçtiğini bildirdi.

Blackseanews.net sitesi son günlerde İstanbul Boğazı’ndan Karadeniz’e Türkiye’ye ait daha beş NATO gemisinin girdiği haberini verdi. 30 Haziran’da Türk Deniz Kuvvetlerin TCG C-151, TCG C-155, TCG C-156 ve TCG C-157 tank çıkarma gemileri, 1 Temmuz’da ise 209/1400 Preveze/Gür denizaltısı Karadeniz’e girdi. Bu bilgi Türk gazetecilerin çektiği fotoğraflar ile doğrulanıyor.

Bunun dışında 15 Haziran’dan beri Karadeniz’de İtalyan Elettra keşif gemisi ve 16 Haziran’dan beri Fransız Dupuy de Lome keşif gemisi bulunuyor. Elettra gemisi İstanbul Boğazı’na doğru yol alırken, Dupuy de Lome ise Gürcistan’ın Batum limanında bekliyor.

Daha önce medyada, bu iki geminin Rus filosunu izlediğine dair haberler çıkmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.