SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya yanlısı teröristler okula saldırdı

Haber Giriş Tarihi: 10.07.2014 13:13
Haber Güncellenme Tarihi: 10.07.2014 12:32
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya yanlısı teröristler okula saldırdı

Bugün, 10 Temmuz Perşembe günü, sabah saatlerinde Rusya yanlısı teröristler Lugansk bölgesinde bulunan Ukrayna ordusunun iki kontrol noktasına saldırı düzenledi.

Terörle mücadele operasyonun basın servisi,  saat 10.00 sularında teröristlerin, Lugansk bölgesi Vesela Gora ve Stukalova Balka yerleşim yerlerinin yanında bulunan Ukrayna askerlerinin kontrol noktalarına saldırdığını açıkladı. Havanların kullanıldığı terörist saldırıları sonucu bir Ukraynalı asker yaralandı.

Lugansk’ta faaliyet gösteren teröristler, çocuk hastanesini basıp hastane avlusundan şehre havan topu ateşi açtı. Yerli sakinler, yaklaşık beş defa ateş edildiğini bildirdi.

Teröristler okula da saldırdı

Lugansk’ta Rusya yanlısı teröristler okula havan saldırısı düzenledi. Teröristlerin yanına, içinde bir kadın ve iki erkeğin bulunduğu araba gelip, ateşi kesmelerini istedi. Buna cevaben teröristler, yerli sakinlerin arabasına da ateş açtı. Ağır yaralanan kadın hastaneye kaldırılırken iki adam hafif yaralandı.

Milli Muhafızlar teröristlerin mayınladığı bölgeyi temizledi

Ukrayna’nın Milli Muhafızları Harkiv bölgesinin İzyum şehri ile Donetsk bölgesinin Slovyansk şehri arasındaki alanı mayınlardan temizledi.

Milli Muhafız Basın Servisi, “İzyum ile Slovyansk arasındaki alan, mayın ve patlayıcı maddelerden temizlendi. Milli Muhafızların arasında ölü ve yaralı yok” diye bildirdi.

Aynı zamanda Donetsk ili Mariupol ilçesinde, terör örgütleri ile ilgisi olanları tespit ve tutuklama operasyonu devam ediyor. Operasyonda Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU), Polis ve Milli Muhafız görevlileri yer alıyor.

Donetsk’te Kültür Sarayı teröristlerce işgal edildi

‘Novosti Donbassa’ (Donbass haberleri) sitesinin baş editörü Aleksey Matsuka, kişisel Facebook sayfasında, 300 teröristin Donetsk’te Kültür Sarayı'nı işgal ettiğini yazdı.

Aleksey Matsuka, “'Donetsk Halk Cumhuriyeti'nin 300 teröristi Kirova Kültür Sarayı'nda yerleşti” diye belirtti.

Şehirde birçok silahlı kişilerin olduğunu kaydeden Matsuka, teröristlerin parklarda ve ‘Şahtar Donetsk’ stadyumunun yanında foto çektiğini bildirdi.

Inforesist internet sitesi ise teröristlerin, Donetsk’ten Kiev’e yol alan treni durdurup şehirden çıkmaya çalışan tüm erkekleri trenden indirdiğini bildirdi. Teröristler, indirdikleri tüm erkekleri Ukrayna askerlerinee karşı terörist saflarında savaşmaya zorladıklarını söyledi.

Teröristlere Rusya’dan uçak desteği

Donetskli muhabir Denis Kazanskiy kişisel Facebook sayfasında, Donetsk bölgesinin havaalanlarından birisinde Kırım’dan getirilen ve teröristlerin kontrolü altında bulunan savaş uçakların bulunduğunu bildirdi.

Denis Kazanskiy, “Üzücü haberlerim var. Ayrılıkçılara, Rusya’nın Kırım’da ele geçirdiği jet uçaklar geldi. Şimdi bu uçaklar Donetsk yakınlarında olan Mospino havalimanında bekliyor. Teröristler pilot arıyor, her uçuş için 8 bin dolar ödemeye hazır, fakat bunu yapacak insan yok. Belki, kısa sürede Rusya’dan pilotlar gelecek” diye yazdı.

Kazanskiy, Rusya yanlısı teröristlerin bu uçakları kullanarak saldırı düzenleyeceğini ve daha sonra bu suçu Ukrayna ordusuna atacağını tahmin ediyor. Teröristlerin ellerinde olan uçakların üzerinde, daha önce Ukrayna ordusuna ait oldukları için, Ukrayna sembolleri mevcut.

Ülkenin doğusunda teröristler yaklaşık 150 Ukrayna vatandaşını rehin tutuyor

Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Donetsk ve Lugansk bölgelerinde krizi çözmek için yetkili temsilcisi İrina Geraşçenko, ülkenin doğu bölgelerinde teröristlerin elinde yaklaşık 150 rehinenin bulunduğunu açıkladı.

10 Temmuz’da Harkiv’de yaptığı basın açıklamasında İrina Geraşçenko, “İstihbarat ajanslarımızın verdiği bilgiye göre, yaklaşık 150 Ukrayna vatandaşı rehin bulunuyor. Bunlardan 42'si Silahlı Kuvvetleri görevlisi, 2 polis, 3 sınır muhafızı kalanları sivil halk” dedi.

Bu rakamın daha yüksek olabileceğini belirten Geraşçenko, “Bu bizim bildiğimiz veri, rakam daha yüksek olabilir” diye kaydetti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.