SON DAKİKA
Hava Durumu

Sürgünden önce doğup büyüdüğü ev kül oldu

Kırım’da 95 yaşındaki Kırım Tatarı Emine İslâmova, çıkan yangın sonucu sokakta kaldı

Haber Giriş Tarihi: 20.04.2018 18:49
Haber Güncellenme Tarihi: 20.04.2018 18:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Sürgünden önce doğup büyüdüğü ev kül oldu

Rus işgali altındaki Akyar’ın (Sivastopol) Balıklava bölgesi Büyük Muskomiya (Şirokoye) köyünde 95 yaşındaki Kırım Tatar nine Emine İslâmova’nın evinde yangın çıktı. 1944 Kırım Tatar sürügününden önce Emine ninenin doğup büyüdüğü, sürgünden Kırım’a döndükten sonra da tekrar satın aldığı ev bir gecede kül oldu.

Gazeteci Naciye Femi’nin Facebook sayfasında paylaştığı bilgiye göre arızalı elektrik tesisatı nedeniyle çıkan yangın sonucu ev tamamen yandı.

Yangında zarar görmeyen Emine ninenin şimdilik aynı köyde yaşayan akrabalarının yanında kaldığı bildirildi.

Rusya’nın Kuban bölgesinde ikamet eden Emine İslâmova’nın kızı annesini yanına almak istediğin, ancak Emine ninenin doğup büyüdüğü yerleri terk etmek istemediğini anlattı.

1923 yılında bu köyde ve yangında yok olan evde dünyaya gelen Emine nine 1944 yılında bütün Kırım Tatar halkıyla birlikte sürgün edildi. 1966 yılında Kırım’a dönmek istedi ama vatanına dönüşüne izin verilmedi. 1988 yılında nihayet vatanına dönebilen Emine İslâmova doğup büyüdüğü evi satın almayı başardı. O dönemde bu ev tavuk kümesi olarak kullanılıyorken Emine İslâmova evini onarıp  babasının kendi elleriyle yaptığı mobilyaların bulunduğu bu evde oturmaya başladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.