SON DAKİKA
Hava Durumu

Ümerov için dua merasimine Türkiye diasporası da katılacak

DKTK Genel Sekreteri Bayar, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov’un evinde düzenlenecek dua merasimine katılım çağrısında bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 22.08.2016 13:59
Haber Güncellenme Tarihi: 22.08.2016 14:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ümerov için dua merasimine Türkiye diasporası da katılacak

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, “Rusya’nın toprak bütünlüğünü bozmaya yönelik çağrılarda” bulunmakla suçlanan ve sözde yönetimin hakkında ev hapsi kararı çıkardığı ve Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) görevlilerinin yasa dışı şekilde adli psikiyatrik muayeneye tabi tutulmasını gerekçe göstererek psikiyatri kliniğine kapattığı Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov’un evinde bugün, 22 Ağustos tarihinde, dua merasimi yapılacak. Dua’ya Türkiye’deki Kırım Tatarları da bulundukları yerlerden aynı zamanda eşlik edecek.

Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Genel Sekreteri Namık Kemal Bayar, Ümerov’un evinde bugün yapılacak dua merasimi için sosyal medyadan yaptığı duyuruda herkesi duaya katılmaya davet etti. Bayar, herkesi bulunduğu mekandan saat 18:00’da düzenlenecek olan dua merasimine katılmaya çağırdı.

Daha önce konuyla ilgili açıklamada bulunan Kırım Tatar Milli Kurultayı Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Zair Smedlâyev, “22 Ağustos Pazartesi günü saat 18.00’da Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov’un evinde (Bahçesaray şehri, Lazurnaya, 67) geleneksel dua merasimi yapılacak” diye belirtmişti.

Zair Smedlâyev, “Kırım Tatarları, Allah’tan siyasi tutukluların en yakın zamanda serbest bırakılması, tüm kaçırılan ve kaybolanların dönmeleri ve aileleri ile birleşmesini isteyerek barış, iyilik, sağlık ve refah dileklerinde bulunacak. Allah edilen duaları kabul etsin!” demişti.

Daha önce Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Yalta şehrinde sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında tutuklanan Kırım Tatarları Refat Alimov, Arsen Ceparov ve Enver Bekirov’un evlerinin yanında dua merasimi düzenlendiği bildirilmişti.

FSB görevlileri, 18 Ağustos tarihinde Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov’u yasa dışı şekilde psikiyatri kliniğine kapattı. Bundan önce Kırım'daki Rus mahkeme, İlmi Ümerov'un tansiyonunun 220/100 kadar yükseldiği için kalp krizi geçirme riski olduğundan dolayı hastaneye kaldırılmasına rağmen Ümerov'u adli muayene için psikiyatri kliniğine kapatma kararını kabul etti.

Ukrayna Enformasyon Politika Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da siyasi nedenlerden dolayı takibata uğrayan kişilerin büyük bir kısmının Kırım Tatarı olduğunu kaydetti. Günümüzde Kırım’da 18’i Kırım Tatarı 24 siyasi tutuklunun bulunduğunu dile getiren Ceppar, “Sistemli ayrımcılık ve Kırım’ın köklü halkının hak ihlalleri, Kırım Tatarlarını korkutma, kimliklerini yok etme ve yarımadanın dışına itilmelerine yöneliktir. Günümüzde Kırım’da 18’i Kırım Tatarı 24 siyasi tutuklu, 10’u Kırım Tatarı 16 kayıp şahıs ve hayatlarını kaybetmiş 7’si Kırım Tatarı 10 insanın olması, Rusya’nın Kırım Tatarlarına karşı baskı politikasının kanıtıdır” açıklamasında bulunmuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.