SON DAKİKA
Hava Durumu

Yurt yangınıyla ilgili 13 kişi gözaltında

Adana'nın Aladağ ilçesindeki özel kız öğrenci yurdunda çıkan ve 11'i çocuk 12 kişinin yaşamını yitirdiği yangınla ilgili, Yurt Müdürü Cumali Genç dahil 13 kişi gözaltına alındı.

Haber Giriş Tarihi: 01.12.2016 10:14
Haber Güncellenme Tarihi: 01.12.2016 10:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Yurt yangınıyla ilgili 13 kişi gözaltında

Adana'nın Aladağ ilçesindeki özel kız öğrenci yurdunda çıkan ve 11'i çocuk 12 kişinin yaşamını yitirdiği yangınla ilgili, Yurt Müdürü Cumali Genç dahil 13 kişi gözaltına alındı.

Soruşturma Kozan Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülüyor. Başsavcılık, soruşturma için üç cumhuriyet savcısını görevlendirdi.

Başsavcılık, yurt görevlileri ve yurdun bağlı olduğu dernek yöneticileri dahil 14 kişi hakkında gözaltı kararı olduğunu belirtti.

Haklarında gözaltı kararı verilen yurt görevlileri Gülsüm Çelik ile Sümeyye Tanrıveri, Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki tedavileri tamamlanması ardından gözaltına alındı.

'Yangın merdiveni kapısı kilitliydi' iddiası

BBC Türkçe’nin haberine göre, yangınla ilgisi olduğu düşünülen sorumlular hakkında "taksirle ölüme sebebiyet" vermek suçlamasıyla soruşturma başlatıldı.

Salı akşamı Aladağ ilçesinde bulunan kız öğrenci yurdunda çıkan yangında 12 çocuğun öldüğü, 22 kişinin de yaralandığı açıklanmıştı.

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, "İlk çalışmalarımıza göre elektrik kontağından olduğu söylendi" diye konuşmuştu.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, öğrencilerin 11-14 yaşları arasındaki ortaokul öğrencileri olduğunu söylemişti.

Hüseyin Sözlü, "Yangın merdiveninin kapısı içeriden kilitliymiş. Çocuklar çıkmayı başaramamış" demişti.

Adana'da bulunan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, ise "Yangın merdiveni kapısı kilitli miydi?" sorusu üzerine şunları söyledi:

"Biz 03.30'da oradaydık. Orada bize hem Aladağ savcımız hem olay yeri inceleme ekiplerinin verdiği ilk bilgi, kilitli değil, kilidin hiç olmadığı şeklindeydi. Hatta şöyle bir örnek verdi, olay yeri inceleme ekiplerimiz, 'genellikle bu hadiselerde yangın çıkış kapıları kilitli olur ama tesadüfen kilitli değil' dediler.

"Yurdun en son denetlenmesi Haziran ayında yapıldı. Bina ruhsatlı bir binadır; MEB'in ayrıca çalışma izni verdiği bir binadır."

Yanan yurt binasında incelemelerde bulunan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da, "O denetlemede hiç bir olumsuzluk ifade edilmedi. Bir yıl önce genel denetleme vardı. Yılda iki sefer idari amiriyle denetleme yapılıyor. Orada bir sıkıntı yok. 6 ay önce yani haziran ayında da yapılan denetlemede de bir sıkıntı yok" diye açıkladı.

Konya ve Diyarbakır'da 23 çocuk ölmüştü

2015'te Diyarbakır'ın Kulp İlçesi'nde, elektrik ısıtıcının devrilmesi sonucu 2 katlı kuran kursunda çıkan yangında, 6 öğrenci yaşamını yitirmişti. Yangınla ilgili soruşturma devam ediyor.

2008 yılında da, Konya'nın Taşkent İlçesi'nde, kız çocuklarının gittiği Kuran kursu gaz sıkışmasından kaynaklanan bir patlama nedeniyle yıkılmış, 17 öğrenci ile bir eğitmen hayatını kaybetmişti.

Ruhsatsız olduğu söylenen binanın yıkılmasının ardından, 29 kişi de yaralanmıştı.

Doğan Haber Ajansı (DHA), Konya'daki patlamayla ilgili davanın 8 yıldır sürdüğünü ve bugüne kadar 7 bilirkişi raporu hazırlandığını aktardı.

Haberde, "2'si eğitmen, 6'sı dernek ve yurt sorumlusu, 3'ü de LPG tankını kuran ve gaz dolumu yapan şirket sorumluları olmak üzere toplam 11 tutuksuz sanığın 'taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek' suçundan yargılandığı dava 8 yıldır sürüyor" ifadelerine yer verildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.