SON DAKİKA
Hava Durumu

11. Dönem Türkiye-Kırgızistan Karma Ekonomik Komisyonu Protokolü imzalandı

Türkiye ve Kırgızistan arasında 11. Dönem Türkiye-Kırgızistan Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Protokolü ve protokole ilişkin 62 maddelik eylem planı imzalandı.

Haber Giriş Tarihi: 10.02.2024 15:14
Haber Güncellenme Tarihi: 10.02.2024 15:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
11. Dönem Türkiye-Kırgızistan Karma Ekonomik Komisyonu Protokolü imzalandı

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Kırgızistan Bakanlar Kurulu Başkanı Akılbek Caparov, 9 Şubat 2024 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşmelerin akabinde, Yılmaz ve Caparov'un başkanlığında Türkiye-Kırgızistan Karma Ekonomik Komisyonu 11. Dönem Toplantısı düzenlendi.

Toplantı sonrasında ise iki ülke arasındaki anlaşmaların imza törenine geçildi.

KEK Protokolü'nü ve buna ilişkin 62 maddelik eylem planını imzalayan Yılmaz ve Caparov'un huzurunda, komisyon kapsamında, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Kırgızistan Cumhuriyeti Hükûmeti arasında, "28 Nisan 1992 Tarihinde Bişkek’te İmzalanan Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Anlaşmasını Tadil Eden Protokol" ve "Türkiye İhracatçılar Meclisi ile Kırgız İhracatı Geliştirme ve Tanıtma Merkezi arasında İşbirliği Mutabakat Zaptı" imza altına alındı.

5 MİLYAR DOLARLIK TİCARET HACMİ HEDEFİ

İmza törenin ardından Caparov ile birlikte basın açıklaması yapan Yılmaz, gerçekleştirdikleri iş forumu ile ikili ve heyetler arası görüşme ve toplantıların son derece verimli, iki ülke arasındaki kardeşlik, dostluğa yakışır şekilde başarıyla tamamlandığını belirtti.

Yılmaz, Kırgızistan ile karşılıklı ticari ve ekonomik ilişkileri güçlendirmeye devam ettiklerini, işbirliğinin meyvelerini artan ticaret hacminin somut olarak ortaya koyduğunu belirterek, mevcut durumda ikili ticaret hacminin 1,6 milyar dolara ulaştığını ve bugün gerçekleştirilen KEK toplantısının katkısıyla en kısa sürede bu eşiği daha yukarıya taşıyacaklarını söyledi.

İlk aşamada bu yıl 2 milyar dolara, orta vadede ise 5 milyar dolara ulaşmayı hedeflediklerini aktaran Yılmaz, yatırımların karşılıklı olarak arttırılması için gerekli adımların atılması hususunda da Caparov ile mutabık kaldıklarını kaydetti.

"AĞAÇ YAPRAĞIYLA, İNSAN DOSTUYLA GÜZELDİR"

Akılbek Caparov ise konuşmasında, "Genel olarak, Hükûmetlerarası Komisyonun bugünkü toplantısında, yalnızca ticari ve ekonomik işbirliğini değil, aynı zamanda genel olarak kardeşlik ilişkilerimizi de yeni bir düzeye taşımaya yardımcı olacak en acil konuları tartıştığımıza inanıyorum. Sonuç olarak kardeş Türkiye Cumhuriyeti ile tam işbirliği arzumuzu Türk halkının atasözüyle teyit etmek isterim: Ağaç yaprağıyla, insan dostuyla güzeldir" şeklinde konuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.