SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD Büyükelçisi Taşkent'teki hava kirliliği hakkında konuştu

Özbekistan'da son dönemde özellikle başkent Taşkent'te hava kirliliği seviyesi, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen standartların çok üzerinde ölçülüyor.

Haber Giriş Tarihi: 11.01.2024 18:13
Haber Güncellenme Tarihi: 11.01.2024 18:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD Büyükelçisi Taşkent'teki hava kirliliği hakkında konuştu

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Taşkent Büyükelçisi Jonathan Henick ve Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) Direktörü David Hoffman 10 Ocak 2024 tarihinde gazetecilerle bir araya gelerek Taşkent'teki kötü hava kalitesiyle ilgili soruları yanıtladı. ABD'li diplomatlar Taşkent de dahil olmak üzere Özbekistan'daki hava kalitesinin iyileştirilmesi için herkesin birlikte çalışması gerektiğini vurguladı.

"HALK, HÜKÛMETİ TEŞVİK ETMELİDİR"

Sorunun herkes tarafından benimsenmesi gerektiğini ve çözümü için hükûmetten talepte bulunulması gerektiğini kaydeden Büyükelçi Henick; "Hava kirliliği herkes tarafından kişisel bir sorun olarak görülmelidir. Çünkü bu herkes için geçerlidir; siz, aileniz ve çocuklarınız... Bu nedenle halk, hükûmeti sorunu incelemesi ve önlemler alması için teşvik etmelidir" dedi.

Henick, "Hava kirliliği tüm hükûmetler için ciddi bir sorundur. Bu konu, hükûmetin özel sektör, sivil toplum ve medya ile işbirliği içinde tutarlı bir şekilde hareket etmesini gerektirmektedir. Birlikte çalışırsak önümüzdeki yıllarda hava kalitesinin iyileştiğini görebileceğimizi düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

"TAŞKENT'TE YAPILMASI GEREKEN DAHA ÇOK İŞ VAR"

USAID Direktörü David Hoffman; "Taşkent'te yaşıyorum; küçük çocuklarım var. Bu nedenle ben de birçok Taşkent sakini gibi hava kalitesiyle ilgili durumu yakından takip ediyorum. Ben ve ailem Taşkent'te hava kirliliğiyle mücadeleye yardımcı olacak her türlü tedbiri destekliyoruz. Bu, toplu taşımaya erişimi artırmak için hükûmet düzeyinde atılacak adımlar olabilir. Bir yere yürüyerek ya da arabayla gitmek arasında bir seçim yapmak gerekirse, ailem ve ben yürümeyi tercih ediyoruz. Bu şekilde hava kalitesinin iyileştirilmesine küçük bir katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Elbette Taşkent'te yapılması gereken daha çok iş var" şeklinde konuştu.

Hoffmann, toplu taşımaya erişimi arttırmanın ve bu sektörün gelişimine yatırım yapmanın yanı sıra, özellikle iş dünyası ve sanayi için düzenleme ve planlamaya yönelik çalışmaların gerekliliğini vurguladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.