SON DAKİKA
Hava Durumu

Atatürk, mezun olduğu Manastır Askeri İdadisinde anıldı

Kuzey Makedonya'da, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Manastır Askeri İdadisinden mezuniyetinin 125. yılı vesilesiyle anma töreni düzenlendi.

Haber Giriş Tarihi: 13.03.2024 18:20
Haber Güncellenme Tarihi: 13.03.2024 18:20
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Atatürk, mezun olduğu Manastır Askeri İdadisinde anıldı

Türkiye Cumhuriyeti'nin banisi, ilk Cumhurbaşkanı, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Manastır Askeri İdadisinden mezuniyetinin 125. yılı dolayısıyla anma töreni tertip edildi.

"Manastır Şehir Müzesi" olarak kullanılan eski Manastır Askeri İdadisindeki törene Türkiye'nin Üsküp Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Cüneyt Talha Özyürek, Kuzey Makedonya Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tümgeneral Azim Nuredin, Kuzey Makedonya Savunma Bakan Yardımcısı Tiron Jajaga ve Manastır Belediye Başkanı Toni Konjanovski’nin yanı sıra siyasetçiler, ülkedeki Türk kurum ve kuruluş temsilcileri ile diğer davetliler katıldı.

"MUSTAFA KEMAL’İN FİKİR HAYATININ ALTYAPISI DA BURADA OLUŞMAYA BAŞLAMIŞTIR"

Program, Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşları anısına saygı duruşunda bulunulması ve akabinde Kuzey Makedonya ve Türkiye millî marşlarının okunmasıyla başladı.

Türkiye'nin Üsküp Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Özyürek, törende yaptığı konuşmada, Atatürk’ün eğitim gördüğü, atmosferini soluduğu ve dünya görüşünün şekillenmesine büyük etki eden Manastır'ın, iki ülkenin ortak tarihinde büyük bir öneme sahip olduğunu kaydetti.

Özyürek, "1896’nın mart ayından itibaren eğitimine Manastır’da devam eden Mustafa Kemal’in fikir hayatının altyapısı da burada oluşmaya başlamıştır. O dönemde Makedonya’da ve çevresinde meydana gelen siyasi ve askeri gelişmeler, onun kişiliğinin gelişimi sürecinde şüphesiz ki önemli rol oynamıştır." şeklinde konuştu.

Atatürk'ün Manastır Askeri İdadisinden 1899'da başarıyla mezun olduğunu hatırlatan Özyürek, "Askeri eğitiminin tamamlanmasının ardından cepheden cepheye koşan Atatürk, eşsiz bir mücadele neticesinde ‘en büyük eserim’ dediği Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olma onuruna erişmiştir. Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim gördüğü, zengin kültür atmosferiyle hemhal olduğu bu topraklar, ülkelerimiz arasında bir dostluk köprüsü oluşturan ve bu ülkenin kurucu halklarından olan Makedonya Türk toplumunun vatanıdır." ifadelerini kullandı.

"MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN BIRAKTIĞI MİRAS NESİLLERE İLHAM VERMEKTEDİR"

Kuzey Makedonya Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tümgeneral Nuredin de Mustafa Kemal Atatürk'ün 20. yüzyılın en etkili insanlarından biri olduğunu belirterek, "Mustafa Kemal Atatürk'ün bıraktığı miras sınır, din, ırk ve ideoloji ayırt etmeyerek, onun vizyonu, cesareti, dünyanın ilerlemesine olan olağanüstü bağlılığı ve uluslar arasında kalıcı barışın teşviki ile nesillere ilham vermektedir." dedi.

Atatürk'ün Manastır'da geçirdiği zamanın, onun kozmopolit entelektüel bilincinin şekillenmesinin temellerini attığını, ona yeni ufuklar açtığını belirten Nuredin, Atatürk'ün iki ülke arasında sonsuz dostluk köprüsü kurduğunu belirtti.

Türkiye ile Kuzey Makedonya arasında savunma alanında iyi bir işbirliğin bulunduğunu dile getiren Nuredin, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"Kendisinden ne zaman yardım talep edilse Türkiye Cumhuriyeti imkanlara göre her zaman taleplere cevap vermiştir. Kuzey Makedonya Cumhuriyeti de Türkiye'de meydana gelen yıkıcı deprem sırasında yardım çağrısına özverili bir şekilde yanıt vererek, Kahramanmaraş'ta yaşanan yıkıcı depremin enkazlarından insanları kurtarmak için ordu ve ülkedeki diğer kurumlardan ekipler gönderdi. Kimse bu tür bir yardıma ihtiyaç duymak istemez. Ancak ihtiyaç duyduklarında dostlar birbirlerine iyi günde de kötü günde de yardım ederler."

"MUSTAFA KEMAL, DÜNYANIN HAYRANLIĞINI KAZANMIŞTIR"

Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Albay Recai Yılmaz ise Mustafa Kemal Atatürk’ün Manastır Askeri İdadisindeki eğitimi ve hayatıyla ilgili bilgi vererek, "Askerlik hayatının önemli bir bölümü cephelerde geçmiştir. Ülkenin tamamen parçalanma tehlikesi karşısında ‘Ya istiklal ya ölüm’ diyerek yola çıkan Mustafa Kemal Atatürk, dünya tarihine altın harflerle kazınan kurtuluş destanını yazarak Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Askeri dehası ile düşmanlarını yenen Mustafa Kemal, devlet adamlığındaki üstün kabiliyeti ile dünyanın hayranlığını kazanmıştır." cümlelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından davetliler, Atatürk Anı Odası'nı ziyaret etti ve anı defterini imzaladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.