SON DAKİKA
Hava Durumu

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'den ABD, Fransa ve Rusya'ya sert çıkış!

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 28 Şubat tarihinde Kafkasya'daki istikrarsızlığın nedenine ilişkin açıklamalarda bulundu. Aliyev, ABD, Fransa ve Rusya'nın bölgedeki istikrarsızlıktan sorumlu olduğunu ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 29.02.2024 09:54
Haber Güncellenme Tarihi: 29.02.2024 09:54
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'den ABD, Fransa ve Rusya'ya sert çıkış!

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 28 Şubat tarihinde Kafkasya'daki istikrarsızlığın nedenine ilişkin açıklamalarda bulundu. Aliyev, ABD, Fransa ve Rusya'nın bölgedeki istikrarsızlıktan sorumlu olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Aliyev, "ABD ve Fransa'nın bölgede ortaya çıkan yeni gerçekleri kabul etmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Aliyev, gerçekleştirdiği konuşmasında ABD, Fransa ve Rusya gibi ülkelerin barışı ve adaleti yeniden tesis etme yolunda adım atmadıklarını dile getirdi. Azerbaycan cumhurbaşkanı, "Kendilerini uluslararası toplum olarak adlandıran Fransa, ABD ve Rusya gibi eşbaşkanlar otuz yıldır adaletin yeniden tesis edilmesi yönünde herhangi bir adım atmadı. Ve topraklarımızı özgürleştirmeye başladığımızda bu üç ülke bize baskı yapmaya başladı. Her biri bizi yolumuzdan alıkoymak için farklı yöntemler kullandı" dedi.

Aliyev, ülkelerin Azerbaycan'ın toprak bütünlüğüne saygı duymadığını dile getirirken, "Topraklarımızı özgürleştirmemizi istemediler. Geçtiğimiz Eylül ayında ayrılıkçılığa son verdiğimizde yine yanılmışlardı. Bazıları hâlâ yanılıyor. ABD ve Fransa'dan bahsediyorum. Rusya'nın artık olup biteni çok iyi anladığı ve yeni gerçekleri kabul ettiğine inanıyorum. ABD ve Fransa da aynısını yapmalı. Aksi takdirde durum planladıkları gibi olmayacaktır" açıklamasını yaptı.

Aliyev, bu ülkelerin ekonomisiyle, ordusuyla, geniş uluslararası ilişkileriyle Güney Kafkasya'nın lider ülkesi olan Azerbaycan ile birlikte çalışması gerektiğini vurguladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.