SON DAKİKA
Hava Durumu

Azerbaycan'da mezhep çatışması körüklenmeye mi çalışılıyor?

Azerbaycan'da Suudi Arabistan ve İran'ın fonladığı çeşitli dini grupların ülkede mezhepsel çatışmayı körükleyebileceğinden endişe duyuluyor.

Haber Giriş Tarihi: 21.02.2018 16:46
Haber Güncellenme Tarihi: 21.02.2018 18:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Azerbaycan'da mezhep çatışması körüklenmeye mi çalışılıyor?

Azerbaycan'da Suudi Arabistan ve İran'ın fonladığı çeşitli dini grupların ülkede mezhepsel çatışmayı körükleyebileceğinden endişe duyuluyor. Turan Enformasyon Ajansı'nın bildirdiğine göre ülkede 22 büyük mescit İran destekli grupların elinde bulunuyor.

 

Şii gruplar ve DAEŞ tehlikesi

Azerbaycan, yaklaşık dörtte üçü Şii Caferi olan bir ülke olarak biliniyor. Bununla beraber ülkede Sünni nüfus da bulunuyor. Irak ve Suriye'deki iç savaşlarda DAEŞ ve El Kaide saflarında bulunan Azerbaycan vatandaşlığına sahip teröristlerin olduğu öğrenilmişti. Irak'ın Türkmen yerleşimlerinden Tel Afer'de DAEŞ'li teröristlerin ailesine mensup bir Azerbaycanlı çocuk Türkmen güçler tarafından himaye altına alınmıştı. Ayrıca yine Irak ve Suriye'de çeşitli Şii gruplar içerisinde de birçok Azerbaycanlı milisin bulunduğu biliniyor.

İran, Azerbaycan'ın bağımsızlığını kazandığından beri ülkedeki Şii nüfusu radikalize etmek için çeşitli propaganda girişimlerinde bulunmuştu. Azerbaycan Türkçesi'nde yayın yapan bir İran kanalı tamamen İran İslam devriminin propagandası için kurulmuştu. Ancak Azerbaycan hükûmeti, her zaman İran ile karşılıklı olarak iç işlerine müdahaleyi önleme politikası izledi. İran'daki büyük Azerbaycan Türk'ü nüfusun da giderek mezhepsel motivasyondan milli kimliğe dayalı bir yönelimi yayılmacı niyetleri boşa çıkardı.

Öte yandan Suudi Arabistan'ın da Azerbaycan'da bir etki alanı yaratmaya çalıştığı son yıllarda gözlemleniyor. Al Arabiya kuruluşunun köşe yazarlarından Huda el Hüseyni "Azerbaycan, ikinci bir Irak mı olacak?" makalesinde Azerbaycan'daki İran tehlikesine vurgu yaptı. Hüseyni, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Suudi Arabistan'ı ziyaret ederek Kral Salman ile görüşmesini İran'a karşı atılan önemli bir adım olarak değerlendirdi.

Azerbaycan, Irak ve Suriye iç savaşı sonrasında ülkesine bir mezhep çatışmasının yansımasından oldukça endişeli. Ancak Azerbaycan hükûmeti her zaman mezhepsel motivasyonlardan uzak durarak İran ve Suudi Arabistan gibi ülkelerle ekonomik faydacılık noktasında işbirliği yapmaya çalıştı. Özellikle İran ile Kuzey-Güney Uluslararası Ulaşım Koridoru (INSTC) kapsamında önemli ticari anlaşmalar imzalayan Azerbaycan hükümeti Suudi Arabistan ile de enerji başta olmak üzere birçok alanda işbirliğini geliştiriyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.