SON DAKİKA
Hava Durumu

Azerbaycan Derneği Kadın Kolları'nın önemli çalışmaları

Azerbaycan Kültür Derneği Kadın Kolları Başkanı Nesrin Askeran Ünal, QHA mikrofonlarına derneğin çalışmalarını ve Türk Dünyası için kadının önemini anlattı.

Haber Giriş Tarihi: 12.02.2018 18:59
Haber Güncellenme Tarihi: 13.02.2018 17:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Azerbaycan Derneği Kadın Kolları'nın önemli çalışmaları

Azerbaycan Kültür Derneği’nin Ankara’da bulunan genel merkezine ziyaret gerçekleştiren Kırım Haber Ajansı (QHA), derneğin Kadın Kolları Başkanı Nesrin Askeran Ünal ile toplumda kadının yeri ve dernek faaliyetleri üzerine bir görüşme gerçekleştirdi.

Ailesinin Azerbaycan’ın Gence kentinden geldiğini paylaşan Ünal, Basın Yayın konusunda eğitim aldığını, bu alanda bir süre çalıştıktan sonra 25 yıldır dernekte kadın kolları başkanlığını yaptığını aktardı.

Dernek faaliyetlerini anlatan Başkan, “Derneğimizin tüzüğünde yer alan kuruluş amacını yansıtan kültürel sanatsal Azerbaycan tarihine kültürüne geleneğine Azerbaycan’ın milli ve manevi günlerini anmaya yönelik Dernek Yönetim kurulunun takip ettiği program ve ilkeler dahilinde faaliyetlerimizi gerçekleştiriyoruz” dedi.

 

Türk Dünyası kadın kuruluşlarıyla çalışmalar

Kadın sorunlarının başta geldiği çalışmalar gerçekleştiren kuruluşlarının ayrıca 1990’lardan sonra eğitim için Türkiye’ye gelen gençlerle ilgilenerek, onları dernek çalışmalarında aktif katılımlarını sağlamak amacıyla cazibe merkezleri oluşturmak için bir sanat topluluklarının olduğunu dile getirdi

Türkiye’de ve Türk dünyasında kadının durumu ve yerine değinen Kadın Kolları Başkanı, 90’lı yıllardan sonra Sovyetlerin çöküşüyle birlikte Türk topluluklarının bağımsızlığını kazanmasından sonra Türk Dünyası kadın kuruluşlarıyla özellikle de Azerbaycan kadın kuruluşlarıyla ortak çalışmaları çok önemsediklerini belirtti.

Demokratik kültürü yeni gelişen 70 yıl Sovyet esaretinden sonra sivil toplum örgütlenmesindeki kadınların üstlendiği rollerde Türkiye deneyimlerini aktaran bir misyon üstlendiklerinin altını çizen Ünal, “Türkiye’deki ve Azerbaycan’daki kadın kuruluşları arasında köprü görevi gördük.” ifadesini kaydetti.

Karabağ işgali dolayısıyla Bakü’de ve Gence’de çalışmalar yaptıklarını, Azerbaycan basın yayın kuruluşlarıyla ortaklık kurduklarını bildiren Nesrin Askeran Ünal, Türkiye Kadın Federasyonları ve bünyesindeki kuruşlarla ortaklıkların büyük önem taşıdığına da dikkat çekti.

 

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'ne teşekkür

Türk Dünyası Kadın Yazarları Sempozyomu adı altında Başbakanlık Tanıtma Fonu yardımıyla bir proje başlatıklarını ve ilkini Karabağ kadın yazarları için düzenlediklerini hatırlatan Ünal, 2017 yılında da Kırım kadın yazarları için aynı projeyi düzenlediklerini belirtti

Söz konusu projede Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin önemli katkıları olduğunu vurgulayan Kadın Kolları Başkanı, Kırım Derneği Genel Başkanı ve Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkan Yardımcısı Mükremin Şahin ve Oya Deniz Çongar Şahin’e özellikle teşekkürlerini iletti.

Kırım Halk Dansları Topluluğu, Kırım ses sanatçıları, Türk Dünyası Müzik Topluluğu ve Azerbaycan halk dansları topluluğunun katılımıyla Milli Şura Salonun’da gerçekleşen etkinliğe bini aşkın kişinin katıldığını da sözlerine ekledi.

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi'nin kurucu üyesi olduğu ve Bulgaristan Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Azerbaycan Kültür Derneği, Batı Trakya Türk Birliği Derneği ve Azerbaycan Kırım İnsan Hakları Derneği'nden oluşan BAK-TÜRK (Bulgaristan-Azerbaycan-Kırım Türk Dernekleri) Federasyonu'nun üye kuruluşlarının tek tek yaptıkları etkinliklerin yanı sıra, Türk dünyasına ilişkin önemli olayları da bu federasyonun çatısı altında gerçekleştirdiklerini belirtti.

Türkiye'deki Kırım Tatarlarının duayen lideri ve Kırım Derneği Kurucu Genel Başkanı merhum Dr. Ahmed İhsan Kırımlı'yı rahmetle anan Ünal, kendisiyle ve eşi Çiçek hanımla yıllarca süren güzel bir dostluklarının olduğunu hüzünle andı.

 

Şefika Gaspıralı'nın etkisi ve Türk toplumunda kadının yeri

Azerbaycan Derneği Kadın Kolları Başkanı Ünal, Kırım’ın önemli bir coğrafya olamasın yanında kadın hakları konusunda da Türk Dünyasına örnek olmuş bir toplum olduğunu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde İsmail Gaspıralı ve kızı Şefika Gaspıralı’yı, Kırım’dan başlayıp Türk dünyasına yayılan kadın hareketini önemli buldukları için yeniden hatırlayıp andıklarını kaydetti.

“Türk topraklarında başlayan kadın hareketi Kırım Ahali Cumhuriyeti ve Demokratik Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunda en güzel neticelerini gösterdi. Kırım’da milletvekili seçilen 5 kadın vardı." ifadelerini kullandı

Ünal kadının toplumdaki yerine ilişkin olarak,  “Kadın çok önemli bir varlık. Çünkü kadın taşıyıcı ve koruyucu. Kendine ait geleneksel kültürün bütün kodları kadınların beyninde yazılıdır. Önce kendi çocukları ve ailesine aktarır daha sonra mensup olduğu topluma aktarır. Aktardığı kültürün en önemli öğeleri dildir, sanattı ve müziktir, ninnileriyle aktarır, söylediği şarkılarıyla, mutfağındaki yemekleriyle, aile bireyleriyle olan ilişkisinde saygı ve sevgisiyle aktarır. Dolayısıyla özellikle farklı coğrafyalardan gelen toplulukların geleneklerin koyucusu kadındır. Kadın kolları olarak ayrışmak hoş olmasa da Türk soylu derneklerin içerisinde kadın kollarının önemi çok büyüktür.” değerlendirmesinde bulundu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.