SON DAKİKA
Hava Durumu

Batı Trakya Türk azınlığı liderlerinden Ahmet Faikoğlu vefat etti

Batı Trakya Türk halkının önderlerinden İskeçe’nin eski bağımsız milletvekili Ahmet Faikoğlu, 76 yaşında yaşama gözlerini yumdu.

Haber Giriş Tarihi: 28.12.2023 17:55
Haber Güncellenme Tarihi: 28.12.2023 17:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Batı Trakya Türk azınlığı liderlerinden Ahmet Faikoğlu vefat etti

Batı Trakya Türk azınlığının önemli simalarından, İskeçe’nin eski bağımsız milletvekili Ahmet Faikoğlu, 28 Aralık Perşembe günü öğle saatlerinde hayatını kaybetti. Uzun süredir böbrek rahatsızlığı bulunan Faikoğlu, tedavi gördüğü Dedeağaç Hastanesinde 76 yaşında yaşama veda etti.

Faikoğlu’nun cenaze namazı, 29 Aralık Cuma günü İskeçe’de bulunan Pırnalık Amine Hatun Camii’nde ikindi namazını müteakip kılınacak. Ardından, İskeçe Pırnalık Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlanacak.

1947 yılında İskeçe’de dünyaya gelen Ahmet Faikoğlu, evli ve iki çocuk babasıydı. Siyasi kariyerine 1985 yılında PASOK Partisinden milletvekili olarak başlayan Faikoğlu, 1990 yılında İskeçe’deki Türk azınlığı temsilen bağımsız İkbal listesiyle seçimlere katıldı ve İskeçe bağımsız Milletvekili olarak seçildi. 1993 yılına kadar Rodop ili Bağımsız Milletvekili merhum Dr. Sadık Ahmet ile birlikte Batı Trakya Türklerinin sesini Yunan Parlamentosuna taşıdı. Özellikle hatipliğiyle halkın sevgisini kazanan Faikoğlu, milletvekilliğinden sonra da azınlık sorunlarıyla yakından ilgilenmeye devam etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.