SON DAKİKA
Hava Durumu

Bulgaristan’da bayram günü: Osmanlı yadigarı Ahmet Ağa Cami iade edildi

Bulgaristan’daki komünizm döneminde kamulaştırılan Suhindol kasabasındaki Ahmet Ağa Cami’nin Müslüman cemaate iadesi gerçekleşti.

Haber Giriş Tarihi: 10.07.2024 21:17
Haber Güncellenme Tarihi: 10.07.2024 21:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Bulgaristan’da bayram günü: Osmanlı yadigarı Ahmet Ağa Cami iade edildi

Bulgaristan’ın Veliko Tırnovo iline bağlı olan Suhindol kasabasında yer alan Mehmet Ağa Camisi’nin Müslüman cemaate iadesi gerçekleştirildi. Veliko Tırnovo Bölge Müftüsü Nutfi Aladdin ve Bölge Müslüman Encümenliğinin verdiği yasal mücadelenin sonunda cami tapusu Bölge Müftülüğüne teslim edildi. Bulgaristan’daki komünizm döneminde kamulaştırılan cami, yaklaşık 80 yıldır devletin elinde olduğu için restore edilememişti.

MÜSLÜMAN HALK İÇİN BAYRAM GÜNÜ

Bölge Müftüsü Aladdin, caminin iadesinin gerçekleştirildiği bu günün bölgede yaşayan Müslüman halk için adeta bir bayram gününü ifade ettiğini belirtti. Aladdin “Bu tarihi eser, ecdadımızın bize yadigarı olan Ahmet Ağa Camisi tekrar Müslümanlara iade edildi. Hep birlikte bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Uzun yıllar devam eden bir sürecin ardından Selvili Ahmet Ağa'nın 1814'te yaptırmış olduğu bu Osmanlı eseri tekrar Veliko Tırnovo Müslümanları'na iade edildi. Allah'a hamdolsun, hep beraber Bölge Müftülüğü olarak bunu başarıyla sonuçlandırdık.” açıklamasında bulundu. 

Ayrıca caminin bakımsız durumuna da değinen Müftü, “Gelin, hep beraber, dedelerimizin bize emanet ettiği bu güzel camiyi tekrar ayağa kaldıralım, ezanı Muhammedi tekrar burada okutulsun. Yeniden Müslümanlar bu camide namaz kılsınlar, Allah’ı zikretsinler. Osmanlı torunları olarak İslam'ı ayakta tutmak zorundayız, boynumuzun borcudur.” ifadelerini kullanarak bütün İslam alemine seslendi.

AHMET AĞA CAMİSİ

Caminin girişinde yer alan kitabede, 1813-1814 yılları arasında Selvili Ahmed Ağa Çeribaşı tarafından yaptırıldığı bligisi yer alıyor. Öte yandan, 1944’te darbeyle başa gelen komünist rejim döneminden başlayarak 1989’daki demokratikleşme sürecine kadarki sürede camiye herhangi bir restorasyonun yapılmadığı, yapılmasının izin verilmediği ve de ibadete kapatıldığı belirtiliyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.