SON DAKİKA
Hava Durumu

Çinlilerin altın madenlerine karşı çıkan Kırgızlar, meclis önünde eylem yaptı

Toguz Toro ilçesinden başkent Bişkek'e gelen Kırgız vatandaşlar bölgedeki Çinli altın madencisi şirketin kapatılmasını talep etti.

Haber Giriş Tarihi: 17.04.2018 13:57
Haber Güncellenme Tarihi: 17.04.2018 14:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çinlilerin altın madenlerine karşı çıkan Kırgızlar, meclis önünde eylem yaptı

Kırgızistan'ın Celalabad iline bağlı Toguz Toro ilçesindeki Çinli altın madenlerine karşı çıkan Toguz Toro sakinleri Bişkek'e gelerek meclis binası önünde protesto eylemi düzenlediler. Toguz Toro'dan 50 kişilik bir heyet diğer çevreci aktivistler ile beraber taleplerini iletmek için meclis önünde toplandılar.

Toguz Toro'daki altın madenleri nedeniyle yerel sakinlerin daha önce karşılaşmadıkları sağlık sorunları ile karşı karşıya oldukları iddia edildi. Toguz Toro sakinlerinden Rakhatbek Sadraliev "Biz altın madenlerinin kapatılmasını istiyoruz çünkü bu madenler sağlığımızı tehdit ediyor. Daha önce yaşamadığımız çeşitli hastalıklara yakalanıyoruz. Bu sebepledir ki burada toplandık. Çeşitli makamlara defaatle yazı yazdık. Ancak bizleri dinleyen, cevap veren kimse olmadı." dedi.

11 Nisan'da Toguz Toro'da düzenlenen eylemde Çinli şirketin altın madeni etrafında inşaa ettiği tesisler ateşe verilmişti. Daha sonra Çin Büyükelçiliği olaylara dahil olarak şirketin mal varlığının korunması talebinde bulunmuştu.

Bunların akabinde Kırgızistan hükümeti olaylara dair geniş kapsamlı bir soruşturma başlattı. Çinli şirkete göre toplam zarar 5 milyon dolar tutarında.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.