SON DAKİKA
Hava Durumu

Dünya halterine damga vuran Türk Naim Süleymanoğlu

"Cep Herkülü" lakabı ile ünlenen Türk halterinin efsanesi Naim Süleymanoğlu, vefatının 6. yılında rahmetle anılıyor. Türk ve dünya halterine damga vuran Süleymanoğlu, Bulgaristan Türklüğünün de sembol isimlerinden birisiydi.

Haber Giriş Tarihi: 18.11.2023 16:48
Haber Güncellenme Tarihi: 18.11.2023 18:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Dünya halterine damga vuran Türk Naim Süleymanoğlu

Türk halterinin efsanesi, Dünya ile Avrupa rekortmeni ve şampiyonu olan ünlü sporcu Naim Süleymanoğlu’nun vefatının 6. yılı. Türk ve dünya halterinin unutulmaz ismi Naim Süleymanoğlu, Bulgaristan Türklüğünün de sembol isimlerinden birisiydi.

“Cep Herkülü” lakabı ile bilinen Naim Süleymanoğlu, vefatının 6. yıldönümünde anılıyor. Süleymanoğlu, kariyerinde üst üste 3 olimpiyat şampiyonluğu ve yedişer kez Dünya ve Avrupa şampiyonluğunu kazandı. 18 Kasım 2017’de, karaciğer yetmezliği nedeniyle 50 yaşında hayatını kaybetti. Cep Herkülü, her vefat yıl dönümünde mezarı başında anılıyor.

"CEP HERKÜLÜ" NAİM SÜLEYMANOĞLU

Cep Herkülü lakabı ile dünyaya adını duyuran, kırdığı dünya rekorları ile Türkiye’ye büyük gururlar yaşatan milli halterci Naim Süleymanoğlu, 23 Ocak 1967’de Bulgaristan’ın Kırcaali kentinde dünyaya geldi. Henüz 16 yaşında iken halterde ilk dünya rekorunu kıran Süleymanoğlu, 1984, 1985 ve 1986 yıllarında dünyada yılın haltercisi seçilirken, 1992’de de Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından dünyanın en iyi sporcusu ilan edildi.

"Cep Herkülü" lakaplı Süleymanoğlu, Bulgaristan’daki baskılardan kurtulmak ve Türkiye adına müsabakalara katılmak için 1986 yılında Avustralya’da düzenlenen Halter Dünya Kupası sırasında Türk Büyükelçiliğine sığınarak iltica etti.

SÜLEYMANOĞLU TÜRK TOPRAĞINI ÖPMÜŞTÜ

1988 Seul Olimpiyatlarına Türkiye adına katılabilmesi için Türk hükumetince Bulgaristan’a 1 milyon dolar ödenerek gerekli izin alındı. O tarihten itibaren Naim Süleymanoğlu, şampiyonalarda Türkiye adına mücadele etti. Süleymanoğlu, 1986 yılında dönemin başbakanı Turgut Özal ve ilgili birimlerin başarılı operasyonuyla Türkiye’ye getirildi. “Cep Herkülü”, uçaktan iner inmez toprağı öperek Türkiye’ye olan özlemini gösterdi.

OLİMPİYATLARA DAMGA VURDU

Milli halterci, üst üste 3 kez olimpiyat şampiyonu olarak tarihi bir başarı elde etti. “Cep Herkülü”, 1988 Seul, 1992 Barcelona ve 1996 Atlanta Olimpiyatları’nda şampiyonluk sevinci yaşadı. Başarılı sporcu, kariyerinde ayrıca 7’şer kez dünya ve Avrupa şampiyonluğuna ulaşırken, 46 dünya rekoruna imza attı.

TÜRKİYE’YE İLK ALTIN MADALYAYI GETİREN İSİM

Süleymanoğlu, aynı zamanda Türkiye’ye olimpiyatlarda güreş branşı dışında altın madalya kazandıran ilk isim olarak tarihe geçti. 2000 ve 2004 yıllarında Uluslararası Halter Federasyonu (IWF) üyeliğine seçilen “Cep Herkülü”, 18 Kasım 2017’de karaciğer yetmezliği nedeniyle 50 yaşında iken İstanbul’da vefat etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.