SON DAKİKA
Hava Durumu

Erşat Salihi: "Telafer'de mezhep savaşı yok, Türkmenler var"

Erşat Salihi, Türkiye basınında yer alan "Telafer'de Sünni Türkmenlere yönelik mezhep savaşı" iddialarını yalanladı.

Haber Giriş Tarihi: 02.09.2017 16:25
Haber Güncellenme Tarihi: 02.09.2017 16:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Erşat Salihi: "Telafer'de mezhep savaşı yok, Türkmenler var"

Türkiye basınında yer alan" Haşdi Şabi militanlarının Telafer operasyonu sonrasında kent merkezinde katliam yaptı" iddialarına, Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi ve diğer Türkmenlerden tepki geldi.

Erşat Salihi Anadolu Ajansı'na verdiği röportajda "Bazı basın organlarında yer alan Telafer'de mezhep kavgası yaşandığı şeklindeki haberleri yalanlamak mecburiyetindeyim. Kendim Telafer'e gittim. Orada Haşdi Şabi, ordu, federal polis ve Türkmen güçleri bulunuyor. Telafer'deki Türkmen gücü komutanıyla görüştüğümde bir daha mezhep savaşı yaşanmaması için uğraşacaklarını aktardı. Gözümüz orada olacak. Haşdi Şabi, ordu veya federal polis güçleri Telafer'de katliam yaşatırsa bunu deşifre ederiz. Ancak yalan haberler yayınlanmasın. Türkiye ile Irak arasındaki ilişkileri kimse zedelemesin. Bölge hassas bir dönemden geçiyor." ifadesinde bulundu.

İddia edilen görüntülerin ise Telafer'den kaçmaya çalışan DAEŞ teröristleri ve ailelerine ait olduğu öğrenildi. Teröristlerin bir kısmının Suriye sınırına, diğerlerinin ise İyazziye mahallesine kaçtığını belirten Salihi, "Teröristlerin bir kısmı da aileleriyle birlikte savaş uçaklarının hedefi oldu." dedi. 

Geçtiğimiz günlerde ise Irak Türkmen Cephesi üyeleri Erşat Salihi ve Niyazi Mimaroğlu bizzat Telafer'e gidip gözlemlerde bulunmuşlardı. Türkmen güçlerle beraber Türkmen bayrağını şehir merkezine diken Salihi ve Mimaroğlu Türkmenlerin birliğini vurgulamıştı. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.