SON DAKİKA
Hava Durumu

Everest'e tırmanan ilk Kırgız Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi

Dünyanın en yüksek noktası olan Everest'e tırmanan ilk Kırgız Eduard Kubatov, Manuslu Dağı'na tırmanan tarihindeki en yaşlı kişi olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi.

Haber Giriş Tarihi: 08.05.2024 13:00
Haber Güncellenme Tarihi: 08.05.2024 14:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Everest'e tırmanan ilk Kırgız Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi

Dünyanın en yüksek dağı olarak kabul edilen, Himalaya Dağları'nın zirvesi Everest'e tırmanan ilk Kırgız Eduard Kubatov, gerçekleştirdiği yeni tırmanış ile Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi. Kırgızistan Televizyon Radyo Kurumunun (KTRK) eski başkanı Ilim Karybekova 8 Nisan 2024 tarihinde konuya ilişkin açıklama yaptı.

MANASLU'YA OKSİJEN OLMADAN TIRMANMA TARİHİNDEKİ EN YAŞLI KİŞİ

Karybekova açıklamasında, Kırgız Cumhuriyeti Dağcılık ve Kaya Tırmanışı Federasyonu Başkanı Eduard Kubatov'un 7 Mayıs itibari ile yeni bir rekora imza attığını açıkladı.

Kubatov, Nepal'daki Manuslu Dağı'na tırmanan tarihindeki en yaşlı kişi olarak Dünya Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi.

Dağcı, Nepal Himalayalarının bir parçası olan Mansiri Himal'de bulunan 8163 metre yüksekliğindeki Manaslu Dağı zirvesine oksijen tüpü olmaksızın tırmandı.

2021 YILINDA EVEREST'E DE TIRMANMIŞTI

Himalaya Dağlarının zirvesi olan Everest'e birçok dağcı tırmanmaya çalıştı. Bazıları bunu başarırken bazıları da zirveye ulaşamadan hayatını kaybetti. Kubatov ise 23 Mayıs 2021'de 8 bin 849 metre yükseklikteki Everest'e tırmanan ilk Kırgız olarak tarihe geçti. 

Eduard Kubatov, daha önce Elbrus, Akonkagua, Lenin tepelerine de çıkma başarısı göstermişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.