SON DAKİKA
Hava Durumu

Ganire Paşayeva'dan Batılı ülkelere Karabağ ve Afrin tepkisi

Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva Türkiye'nin Afrin'deki Zeytin Dalı Operasyonu, Karabağ ve Hocalı Soykırımı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 26.02.2018 12:21
Haber Güncellenme Tarihi: 26.02.2018 13:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ganire Paşayeva'dan Batılı ülkelere Karabağ ve Afrin tepkisi

Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva Türkiye'nin Afrin'deki Zeytin Dalı Operasyonu, Karabağ ve Hocalı Soykırımı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Paşayeva “Geçmişte bizim yanımızda olmayan Batı, bugün de Türkiye’nin yanında değil” ifadelerinde bulundu.

Hocalı soykırımının failleri Ermenistan'da üst düzeyde görevde!

Ganire Paşayeva Hocalı Soykırımı hakkında,  bugün (26 Şubat) İstanbul'da İhlas Haber Ajansı'na verdiği demeçte Hocalı Soykırımı üzerinden 26 yıl geçti. O gün orada kar ve soğuk vardı. Ermenistan askeri güçleri sivil insanlarımızı çocuk, kadın, yaşlı demeden acımadan bu soykırımı yaptılar. İnsanların çoğunu katlettiler, çok az insan sağ kurtuldu. Onlar da ayakları ve elleri donarak, ağır hastalık ve travmalarla kurtuldular. İşgalci Ermenistan askerleri yeryüzünden Hocalı adında bir kent sildiler. Çoğunu da rehin aldılar, bazıları kayıp. Onlarda 26 yıldır kendi evlerine dönemiyorlar. Oradaki insanların tek suçu Türk Müslüman olmaktı. O insanlara yapılan soykırım tüm insanlığa yapılmıştır. Herkesin din, dil ve ırk fark etmeksizin Hocalının yanında olmalıdır. Bizim isteğimiz bu soykırımı yapanların adalet karşısında hesap vermesidir. Bunu yapanlar işgalci Ermenistan’da en üst düzeyde şu an görev yapıyorlar ve adalet karşısında cevap vermiş değiller. Dünyanın her yerinde bu çalışmaları yürütüyoruz. Tüm insanlığa Hocalı için adaletin yanında olmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Batı'da çifte standartlarla karşılaşıyoruz

Ganire Paşayeva, Batılı ülkelerin çifte standardına dikkati çekerek “Biz bu konuda Batı’da çifte standartlarla karşılaşıyoruz. Sözde Ermeni soykırımını kabul eden Hollanda’nın bu kararını Türk evlatları olarak kabul etmeyeceğiz. Bu yalan ve iftiradır. Bu kararları kabul eden Hollanda Parlamentosu, Hocalı katliamıyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Neden yüzyıl önce olmamış olayları kabul edenler modern dünyanın gözü önünde olan Hocalı soykırımını görmek istemiyor. Fransa Cumhurbaşkanı Ermeni Diasporasıyla görüşerek, sözde Ermeni soykırımını anma günlerinin içerisinde ekleyeceklerini söyledi. Biz bunu kınıyoruz. Fransa'nın bu adımları atması çok yanlıştır. Ayrıca Fransa, Karabağ sorunun çözümünde rol oynayacak 3 ülkeden biridir. Tüm bunlar çifte standartı gösterir” dedi.

"Terörle mücadelede Batı Türkiye'in yanında değil"

Afrin harekatıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Paşayeva, “Avrupa, ‘terör insanlık aleyhine suçtur’ diyor. Terörle mücadele etmek gerekir. Bizde doğrudur diyoruz. Terör her yerde terördür ve kınıyoruz. Aynı duruşu ve tavrı göremiyoruz. Türkiye'nin bugün Afrin’de yaptığı terörle mücadeledir. PKK’nın tüm kolları terör örgütüdür. Bu örgüt binlerce can aldı. Zeytin Dalı Harekatıyla batı ülkelerinin Türkiye'nin yanında olmadığını görüyoruz. Tam aksine Türkiye'nin aleyhine çalışan terör örgütlerini desteklediklerini görüyoruz. Terör kendilerine gelince beraber mücadele edelim derler. Bize gelince terör örgütlerinin arkasında durdukları için insanlık suçu derler. O yüzden biz Azerbaycan olarak kardeş Türkiye'nin yanındayız. Herkesin de Türkiye'nin yanında olması lazım. Terörle mücadele için canımızı vermeye hazırız. Amaçları Türkiye'nin gücünü zayıflatmaktır. Türkiye'nin gücü azalırsa, herkesin gücü azalır. Türkiye'nin gücü bizim gücümüzdür. Birlik ve beraber olma günüdür” diye konuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.