SON DAKİKA
Hava Durumu

Güney Azerbaycan Türkü Nobel Barış Ödülü sahibi Nergiz Mehemmedi'nin tutukluluk süresi uzatıldı

İran'da tutuklu olan, Nobel Barış Ödüllü Güney Azerbaycan Türkü Nergiz Mehemmedi'nin tutukluluk süresi bir yıl daha uzatıldı

Haber Giriş Tarihi: 19.06.2024 17:00
Haber Güncellenme Tarihi: 19.06.2024 17:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Güney Azerbaycan Türkü Nobel Barış Ödülü sahibi Nergiz Mehemmedi'nin tutukluluk süresi uzatıldı

Tahran Devrim Mahkemesi'nin 29. Şubesi, şu anda Evin Hapishanesi'nde tutuklu bulunan Güney Azerbaycan Türkü aktivist ve 2023 Nobel Barış Ödülü sahibi Nergiz Muhammadi'nin hapis cezasını bir yıl daha uzattı.

Nergiz Muhammedi'nin avukatı Mustafa Nili, 19 Haziran'da duruma ilişkin açıklama yaptı. Nili, Muhammedi'nin cezasının "hükûmete karşı propaganda" suçlamasıyla uzatıldığını bildirdi. Nili, "Muhammedi, İran'da yapılan parlamento seçimlerini boykot çağrısı yaptığı ve İsveç ile Norveç parlamentolarına mektup yazdığı için hapis cezasına çarptırıldı" dedi.

NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ'NE LAYIK GÖRÜLEN NERGİZ MEHEMMEDİ KİMDİR?

Nergiz Mehemmedi, 21 Nisan 1972'de Güney Azerbaycan'ın Zencan şehrinde dünyaya geldi. Tanınmış bir gazeteci ve insan hakları savunucusu olan Mehemmedi, İran'da çeşitli medya kuruluşlarında çalıştı. 2022 yılının eylül ayında İran'da başlayan protestoların ilk ve aktif katılımcılarından biriydi. Nergiz Mehemmedi, 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Nargiz Mehemmedi, Sınır Tanımayan Gazeteciler organizasyonunun 2022 yılı Cesaret Ödülü'ne layık görüldü. 2023 yılının ocak ayında Olof Palme Ödülü'nü aldı.

Öte yandan, 3 Mayıs 2023 tarihinde tutuklu gazeteciler Nergiz Mehemmedi,, Nilufer Hamidi ve İlahe Mehemmedi, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) Guillermo Cano Dünya Basın Özgürlüğü Ödülü'ne layık görülmüştü.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.