SON DAKİKA
Hava Durumu

Kazakistan'da Stalin döneminden kalan anıtın kaldırılması istendi

Kazakistan'ın Aktöbe şehrinde bulunan ve 1936-38 yılları arasında Kazakistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nin Genel Sekreterliğini yürütmüş olan Levon Mirzoyan'ın anıtının kaldırılması talep edildi.

Haber Giriş Tarihi: 29.09.2017 12:49
Haber Güncellenme Tarihi: 29.09.2017 12:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kazakistan'da Stalin döneminden kalan anıtın kaldırılması istendi

Kazakistan'ın Aktöbe şehrinde bulunan ve 1936-38 yılları arasında Kazakistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nin Genel Sekreterliğini yürütmüş olan Levon Mirzoyan'ın anıtının kaldırılması talep edildi. Büyük Terör olarak adlanan yıllarda görev yapan Ermeni asıllı Levon Mirzoyan'ın, arşivlerden çıkan son bilgilere göre, Stalin'e daha çok kişinin tutuklanıp katledilmesi gerektiği yönünde raporlar verdiği öğrenildi. Kaynaklara göre Mirzoyan'ın emriyle 16 bin insan kurşuna dizildi.

Aktöbe sakinleri halihazırda sokaklarda ve caddelerde onun ismini kaldırmayı başardı. Aktöbe sakinleri 20 yıldır şehirlerinde bulunan bu anıtın yıkılmasını istiyor. 

Levon Mirzoyan ve Stalin'in terörüne kurban gitmiş bir kişinin torunu olan Bakhıtcan Kurmanov "Onlar benim şerefime, insani onuruma leke sürdüler. Dedemi 1929 yılında tutukladılar. 10 yıl sonra memleketi olan Karağandı'ya geri getirildiğinde onu kurşuna dizdiler" ifadelerinde bulundu.

Ayrıca 1997'de dikilen anıtın herhangi bir resmi kaydının da bulunmadığını söyleyen şehir sakinleri anıtın yıkılması önünde hiç bir resmi engelin bulunmadığını aktardılar. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.