SON DAKİKA
Hava Durumu

Kazakistan terörle mücadeleyi güçlendirecek!

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Millî Güvenlik Komitesi Başkanı Yermek Sagimbayev ile görüşmesinde terörle mücadelenin güçlendirilmesine yönelik bir dizi talimat verdi.

Haber Giriş Tarihi: 29.05.2024 21:29
Haber Güncellenme Tarihi: 29.05.2024 21:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kazakistan terörle mücadeleyi güçlendirecek!

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Millî Güvenlik Komitesi Başkanı Yermek Sagimbayev ile 29 Mayıs 2024 tarihinde bir görüşme gerçekleştirdi.

2024 YILINDA 2 TERÖR SALDIRISI ENGELLENDİ

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı köşkünden görüşmeye ilişkin olarak yapılan açıklamada, Yermek Sagimbayev'in Cumhurbaşkanı Tokayev'e 2024 yılının başından bu yana terörizm ve dini aşırıcılıkla mücadele konusunda komitenin yürttüğü faaliyetlerin sonuçları ile ileriki dönem için alınan tedbirleri içeren bir rapor sunduğu aktarıldı.

Komite Başkanı görüşmede, 2024 yılı içerisinde 2 terör saldırısının engellendiği ve bunlardan bir tanesinin yabancı ortaklarla birlikte başka bir ülkede yapılmasının planlandığı bilgisini paylaştı.

Öte yandan Sagimbayev, Milli Güvenlik Komitesi tarafından araştırılan ceza davalarına dayanarak, radikal dini ideolojiye mensup 26 kişinin terör ve aşırılıkçı faaliyetlerden mahkûm edildiğini ve 22 kişinin de duruşma öncesi soruşturmasının devam ettiğini belirtti.

280'DEN FAZLA YABANCI KAZAKİSTAN'DAN SINIR DIŞI EDİLDİ

Millî Güvenlik Komitesi Başkanı tarafından Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev'e sunulan raporda ayrıca şu bilgilere yer verildi:

- Aşırı görüşleri nedeniyle 139 yabancı ülke vatandaşının Kazakistan'a girmesine izin verilmedi.

- 280'den fazla yabancı ülke vatandaşı Kazakistan'dan sınır dışı edildi.

- Yasaklanan dini yayınların ülkeye yasa dışı olarak sokulmasına ilişkin 190'dan fazla girişim engellendi.

- 237 ateşli silah, 27 patlayıcı, 4 bin 500'ün üzerinde mühimmat ve diğer terör araçlarına el konuldu.

CUMHURBAŞKANI TOKAYEV'DEN TALİMAT

2024 yılı başından bu yana teröre karşı 340'ın üzerinde eğitim düzenlendiğini söyleyen Sagimbaev, ülke genelindeki devlete ait tesislerde yaklaşık 3 bin 400 denetim gerçekleştirildiğini kaydetti.

Görüşmede Cumhurbaşkanına ayrıca, aşırılık ve terörizmle mücadeleye yönelik sistemin geliştirilmesine yönelik kapsamlı planın ve diğer tedbirlerinin hayata geçirilmesi hakkında da bilgi verilirken, toplantının ardından Cumhurbaşkanı Tokayev, terörle mücadelenin güçlendirilmesine yönelik bir dizi talimat verdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.