SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırgızistan'da bir evde Özbekistan'a uzanan gizli tünel bulundu!

Kırgızistan’ın Özbekistan sınırındaki bir köy sakininin evinde yasa dışı göç ve yük taşımacılığı için kullanılan 130 metre uzunluğunda gizli tünel bulundu. Ev sahibi gözaltına alındı.

Haber Giriş Tarihi: 23.03.2024 21:16
Haber Güncellenme Tarihi: 23.03.2024 21:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırgızistan'da bir evde Özbekistan'a uzanan gizli tünel bulundu!

Kırgızistan ile Özbekistan sınırında yasa dışı göç ve yük taşımacılığını tespit etmeye yönelik operasyon yapıldı. Gerçekleştirilen operasyon sonucunda Kırgızistan’ın Calal-Abad bölgesine bağlı Suzak ilçesinde bulunan Bek-Abad köyündeki bir evde iki ülkeyi birbirine bağlayan gizli bir tünel bulundu.

130 METRE UZUNLUĞUNDA TÜNEL TESPİT EDİLDİ

Kırgızistan Ulusal Güvenlik Devlet Komitesinin konuya ilişkin yapmış olduğu açıklamada, “Tünelin derinliği 15 metre, uzunluğu ise 130 metre. Tünelin Kırgızistan devlet sınırına kadar olan bölümü 50 metre, yüksekliği ise 1 metre 70 santimetre olarak tespit edildi. Yasa dışı göç ve yük taşımacılığı kanalını organize eden 38 yaşındaki E.A. isimli ev sahibi gözaltına alındı” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, Olayla bağlantısı olan ve söz konusu tüneli kullanarak sınırdan yasa dışı geçiş yapan şahıslar ve yasa dışı şekilde geçirilen malların tespit edilmesine yönelik çalışmaların devam ettiği kaydedildi.

Kırgızistan’ın güneyindeki Calal-Abad, Oş ve Batken bölgeleri, ülkenin Özbekistan ile sınırını oluştururken, iki ülke köylerinin birbirine çok yakın olduğu sınır hatlarında zaman zaman gizli tüneller tespit ediliyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.