SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırgızistan dijitalleşme için AB'den 3 milyon euro hibe aldı

Avrupa Birliği, dijital dönüşüm alanında bütçe desteği olarak Kırgız Cumhuriyeti Bakanlar Kuruluna 3 milyon avro (295 milyon som) aktardı.

Haber Giriş Tarihi: 11.01.2024 21:09
Haber Güncellenme Tarihi: 11.01.2024 21:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırgızistan dijitalleşme için AB'den 3 milyon euro hibe aldı

Avrupa Birliği (AB), Kırgızistan'da dijital dönüşüm bütçesini desteklemek amacıyla Bakanlar Kuruluna 3 milyon avro (295 milyon som) hibede bulundu.

FON DİJİTALLEŞME İÇİN KULLANILACAK

Kırgız Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada hibe fonlarının; Yüksek Teknoloji Parkı bünyesindeki Dijital Yetkinlikler İnovasyon Merkezinin çalışmalarını teşvik etme, "Sanarip Aimak/Dijital Aimak" sisteminin ülkenin tüm bölgelerinde yaygınlaştırarak halka elektronik hizmetler sunma, ülkenin siber güvenliğini arttırma ve Bakanlar Kurulu bünyesinde özel olarak oluşturulan Kişisel Verilerin Korunması Devlet Ajansı tarafından kişisel verilerin korunmasını sağlamak için tahsis edildiği duyuruldu.

Açıklamada, "Bu alandaki bütçe desteği, bakanlıklarda yazılım geliştirme ve veri tabanı bakımına ve ülke genelinde dijital ekonominin teşvik edilmesine yönelik olacaktır. Ayrıca bütçe desteğine, e-yönetişim, şeffaflık ve hesap verebilirliğin teşvik edilmesi amacıyla Avrupa Birliği üye ülkelerinin desteğiyle kamu yetkililerine yönelik eğitim programları da eşlik etmektedir." ifadelerine yer verildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.