SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırgızistan'ın 30. hükûmeti açıklandı

Kırgızistan'da Muhammedkalı Abılgaziyev Başbakanlığı altında kurulan 30. hükûmet üyeleri açıklandı.

Haber Giriş Tarihi: 23.04.2018 15:29
Haber Güncellenme Tarihi: 23.04.2018 15:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırgızistan'ın 30. hükûmeti açıklandı

Kırgızistan'ın bağımsızlığını kazandığından beri 30. hükûmet dönemine girdi. Başbakan Sapar İsakov'un güvenoyu alamaması sonucu yerine gelen Muhammedkalı Abılgaziyev hükûmetini açıkladı.

"Birlik, İnanç, Yaratıcılık" sloganıyla ilan edilen hükûmet Cumhurbaşkanı Sooronbay Jeenbekov tarafından da onaylandı. Açıklanan hükûmet listesi şu şekilde:

"Başbakan Birinci Yardımcısı Kubatbek Boronov, Başbakan Yardımcısı Ceniş Razakov, Başbakan Yardımcısı Askarov Zamirbek Maripbayeviç, Başbakan Yardımcısı Altınay Ömürbekova, İçişleri Bakanı Kaşkar Junuşaliyev, Ekonomi Bakanı Adılbek Kasmaliyev, Ulaştırma Bakanı Cemşitbek Kalilov, Dışişleri Bakanı Erlan Abdıldayev, Adalet Bakanı Aynur Abdıldayeva, Kültür Enformasyon ve Turizm Bakanı Sultan Cumagulov, Bilim ve Eğitim Bakanı Gülmira Kudayberdiyeva, Sağlık Bakanı Kosmosbek Çolponbayev, Kalkınma Bakanı Oleg Pankratov, Tarım, Gıda Sanayisi ve Arazi Islahı Bakanı Nurbek Muraşev,Savunma Bakanı Erlis Terdikbayev, Milli Endüstri, Enerji ve Madencilik Komitesi Başkanı Ulanbek Rıskulov , Bilgi Teknolojileri ve İletişim Devlet Komitesi Başkanı Bakıt Şarşembiyev, Çalışma ve Sosyal Kalkınma Bakanı Taalaykül İsakunova."

Kırgızistan Orta Asya'nın en fakir ülkelerinden biri olarak, siyasi istikrar konusunda da önemli sorunlar yaşıyor. Ülkede bir türlü düzeltilemeyen ekonomik problemler siyasi istikrarsızlığın en önemli faktörü olarak görülüyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.