SON DAKİKA
Hava Durumu

Özbekistan’da ilk defa Kuran-ı Kerim basılacak

Özbekistan’da ilk kez Kuran-ı Kerim basımının yapılacağı duyuruldu.

Haber Giriş Tarihi: 22.02.2018 12:00
Haber Güncellenme Tarihi: 22.02.2018 12:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Özbekistan’da ilk defa Kuran-ı Kerim basılacak

Özbekistan sınırlar içerisinde ilk defa Kuran-i Kerim basımı gerçekleşecek. İslam dininin önemli merkezlerden biri olan Buhara'nında bulunduğu ülkede özel bir matbaa tarafından ilk etapta 50 bin adet Kuran-ı Kerim basılmasının planlandığı bildirildi. Baskının kıraatla ilgili kaideleri de Özbek Türkçesinde olacak.

Özbekistan’da ilk defa gerçekleştirilecek Kuran-ı Kerim basımının 10 gün içinde tamamlanması ön görülüyor.

 

İlk etapta 50 bin adet

Yayın evi sahibi Muhammed İsmail, dün (21 Şubat) medyaya yansıyan haberlere göre, konuya ilişkin açıklamasında,  "Şeyh Muhammed Salih Muhammed Yusuf’un başlattığı işi bugün onun çocukları, öğrencileri devam ettiriyor. 50 bin adet Kuran-ı Kerim basılacak. Günümüzde Kuran'a ihtiyacımız var. Yeniden basmak için müracaat ettik. İnşallah yakında halkımızın elinde olur’’ ifadelerinde bulundu.

Kıraatla ilgili kaideleri Özbek Türkçesiyle verdiklerini anlatan yayın evi sahibi Muhammed İsmail, kar amacı gütmediklerinin altını çizdi.

Muhammed İsmail  "Kuran'ı yayınlamaktan amacımız Müslümanların Allah’ın kelamı Kuran’a olan ihtiyaçlarını karşılamak. Bir hafta on gün içinde satışa çıkacak. Kıraatla ilgili kaideleri Özbek dilinde verdik. Bunu kar amaçlı yapmıyoruz. Bu bir başlangıç sonraki baskılarımızda daha kaliteli malzemeleri kullanarak basacağız’’ dedi.

İsmail, basım kalitesi ve teknikleri ile ilgili Türkiye’nin tecrübelerinden istifade ettiklerini söyledi.

 

Bugüne kadar hep yurt dışında basıldı

Özbekistan’da Kuran-ı Kerim’in bu zamana kadar hep başka ülkelerden getirilmesi nedeniyle gerçekleştirilecek bu çalışmaya halkın yoğun bir ilgisi görülüyor.

Bilindiği üzere, Özbekistan'da kurucu İslam Kerimov devrinde İslami öğelere karşı olan uzaklık ve yasaklayıcı anlayış kendisini, hazırdaki Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev tarafından halkın değerleriyle barışık bir anlayışa bıraktı. İslam Kerimov döneminde yasaklanan kamusal alanda iftar, ibadet, yüksek sesli ezan gibi uygulamalar artık yeni dönemde serbestleştirildi. Özbekistan'da bu İslami açılımın son ayağı ülke genelinde mescitler kurma kararı oldu.

Özbekistan'da halkın ihtiyaçları ölçüsünde küçük mescitler açılması kararı alındı. Uzun yollarda ve ya kırsal bölgelerde açılacak mescitler ile halkın dini ibadet hürriyetinin sağlanması amaçlanıyor. Taşkent'teki üst düzey imamlardan biri olan Enverkori Tursunov bu mescitlerin 5 vakit ibadeti kolaylaştıracağı görüşünde bulundu. Özbekistan'ın bir Din İşleri Komitesi yetkilisi Özgür Avrupa Radyosu'na (RFE) verdiği demeçte camiilerin ayrıca turistik bir hüviyeti olduğunu belirterek küçük mescitlerin buralardaki yoğunluğu azaltabileceğini belirtti. Yetkili, Taşkent'te mescitlerden 22 tane inşaa edileceğini duyurdu.

Ayrıca 15 Ocak 2018'de de Turizm Bakanlığı başmüsteşarı Aziz Abduhalikov, Özbekistan'a gelen turistlerin çoğunlukla Müslüman ülkelerden geldiğini vurgulayarak bu insanların kalacağı otellerde dini gereksinimleri için düzenlemeler yapılacağını belirtti. Abduhalikov, otel odalarında Kuran bulundurulacağını ve kıble işaretleri konulacağını açıkladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.