SON DAKİKA
Hava Durumu

Özbekistan'ın kültürel mirasına ilişkin 50 ciltlik yayın Malezya İslam Sanatları Müzesi'ne bağışlandı

Özbekistan'ın Kuala Lumpur Büyükelçisi Karomiddin Gadoev ile Malezya İslam Sanatı Müzesi Müdürü Said Muhammed El-Buhari'nin bir araya geldiği görüşmede "Dünya Koleksiyonlarında Özbekistan Kültürel Mirası" serisinden 50 kitap müzeye teslim edildi.

Haber Giriş Tarihi: 09.04.2024 21:13
Haber Güncellenme Tarihi: 09.04.2024 21:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Özbekistan'ın kültürel mirasına ilişkin 50 ciltlik yayın Malezya İslam Sanatları Müzesi'ne bağışlandı

Özbekistan'ın Kuala Lumpur Büyükelçisi Karomiddin Gadoev ve Malezya İslam Sanatı Müzesi Müdürü Said Muhammed El-Buhari 8 Nisan 2024 tarihinde bir görüşme gerçekleştirdi.

50 CİLTLİK YAYIN MÜZEYE BAĞIŞLANDI

Özbekistan merkezli çevrim içi haber sayfası Kun.uz'da yer alan haberde, toplantıda Malezya İslam Sanatı Müzesi ile Özbekistan'ın kültür ve eğitim kurumları arasındaki iş birliğinin başarılı bir şekilde geliştirildiği ve ortak projelerin hayata geçirildiği belirtildi. Özellikle Mart-Nisan 2023'te Kuala Lumpur'da düzenlenecek olan "Özbekistan - İslam Medeniyetinin Merkezi" fotoğraf sergisinin Malezyalılar arasında büyük ilgi uyandırdığı bildirildi.

En iyi uygulamaların paylaşılması ve insan sermayesinin yaratıcı ekonomi yönünde geliştirilmesine yönelik projelerin büyük potansiyele sahip olduğu vurgulandı. "Malezya Teknik İşbirliği Programı" çerçevesinde Eylül 2023'te Taşkent'te düzenlenen modern müze yönetimine ilişkin özel eğitici ve uygulamalı eğitim seminerinin olumlu etki yarattığı kaydedildi.

Toplantı kapsamında, Dünya Özbekistan Kültürel Mirasını Araştırma, Koruma ve Yaygınlaştırma Derneği tarafından yayına hazırlanan "Dünya Koleksiyonlarında Özbekistan Kültürel Mirası" adlı kitap-albümünün 50 cildi müzeye bağışlandı.

Büyükelçi ve müzenin müdürü arasında gerçekleşen görüşme sonucunda 2025 yılında Taşkent'te modern müze yönetimi konusunda ikinci bir eğitim düzenlenmesi, Malezya İslam Sanatı Müzesi yönetiminin Özbekistan'a bir sonraki ziyareti ve iki ülkenin kültürel mirasına adanmış yeni ortak sergilerin düzenlenmesi konusunda anlaşmaya varıldı.
 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.