SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus Lukoil şirketi Özbekistan'da gaz işleme tesis açtı

Rus petrol şirketi Lukoil Özbekistan'ın Buhara bölgesinde yıllık 8 milyar metreküp gazın işleneceği Kandım tesisini faaliyete geçirdi.

Haber Giriş Tarihi: 19.04.2018 18:24
Haber Güncellenme Tarihi: 19.04.2018 18:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus Lukoil şirketi Özbekistan'da gaz işleme tesis açtı

Lukoil'in toplam yatırım tutarı 3,4 milyar doları bulacak tesisinin açılışına, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev, Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak ve Lukoil Başkanı Vagit Alekperov ile çok sayıda davetli katıldı.

Mirziyoyev, buradaki konuşmasında, ülkenin kalkınma stratejisinin hayata geçirilmesi için yürütülen çalışmaların sanayinin öncü sektörlerinin geliştirilmesine hizmet ettiğini belirtti. Mirziyoyev, Kandım gaz işleme tesisinin Özbekistan ile Rusya arasındaki iş birliğinin açık bir örneği olduğunu ifade etti.

İŞGALCİ PUTİN'İN MESAJI OKUNDU

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak da Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kutlama mesajını okudu.

Daha sonra Mirziyoyev, Novak ve Alekperov, tesisin açılışını yaptı.

Lukoil'in Özbekistan'daki en büyük yatırım projesi olan Kandım gaz işleme tesisinde yılda 8 milyar metreküp gaz işlenecek. 2 bin kişiye istihdam sağlayacak tesiste arındırılmış doğalgazın yanı sıra gaz kondensatı, kükürt ve diğer yan ürünler de üretilecek.

Lukoil'in Özbekistan hükümeti ile 2046 yılına kadar geçerli olan ürün paylaşımı anlaşması çerçevesinde inşa edilen tesiste işlenecek gaz, bölgedeki Kandım, Kuvaçı-Alat, Parsanköl, Hacı ve Batı Hacı doğalgaz ocaklarından sağlanacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.