SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk Konseyi Diaspora Temas Grubu toplantısı İstanbul'da yapıldı

Türk Konseyi Diaspora Temas Grubu’nun dördüncü toplantısı bugün, 23 Şubat tarihinde, İstanbul’da gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 23.02.2018 15:59
Haber Güncellenme Tarihi: 23.02.2018 16:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türk Konseyi Diaspora Temas Grubu toplantısı İstanbul'da yapıldı

Türk Konseyi Diaspora Temas Grubu’nun dördüncü toplantısı bugün, 23 Şubat tarihinde, İstanbul’da gerçekleştirildi. Türk Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Kocaman’ın yönettiği toplantıya Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Mehmet Köse, Başkan Yardımcısı Sayit Yusuf, Azerbaycan Diaspora Bakanlığı Müsteşarı Neriman Gurbanov, Kazakistan Kültür ve Spor Bakanlığı Komite Başkan Yardımcısı Galymzhan Meldeshev ve Kırgızistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda görevli Konsolos Tilek Kozhogulov ile üye ülkelerin ilgili uzmanları iştirak etti.

Dünyada ve bölgede cereyan eden gelişmeler çerçevesinde Türkiye tarafının değişiklik teklifinde bulunduğu “Türk Konseyi Türk Dildeş Diaspora Ortak Faaliyet Stratejisi” taraflarca ele alındığı ve güncelleştirildiği bildirildi.

Üçüncü Türk Konseyi Diaspora Bakanla r/ Kuruluş Başkanları toplantısının Türkiye’nin ev sahipliğinde Nisan - Mayıs 2018 döneminde düzenlenmesi taraflarca kararlaştırıldı. Güncellenen strateji belgesi, Üçüncü Türk Konseyi Diaspora Bakanlar / Kuruluş Başkanları toplantısında Bakanlar / Kuruluş Başkanları tarafından onaylanacak.

Taraflar, Türk Dildeş diasporalar arasındaki iş birliği kapsamında 2018 - 2019 döneminde atılacak somut adımların belirlendiği Ortak Eylem Planı’nın temel unsurları üzerinde mutabık kaldıkları aktarıldı.

Üye ülkelere yönelik olarak sahnelenen olumsuz propagandalara ve algı operasyonlarına karşı halklarımız arasındaki birliktelik ruhunun kuvvetlendirilmesi, yurtdışında yaşamakta olan vatandaşların birbirleriyle olan bağlarının kuvvetlendirilmesi ve ortak değerler üzerinden bir farkındalık yaratılması amacıyla Türk Konseyi İkinci Diaspora Forumu’nun 2018’in sonu ya da 2019’un başında Türkiye’nin ev sahipliğinde geniş bir katılımla gerçekleştirilmesi hususunda mutabakat sağlandı.

Toplantı kapsamında ayrıca, Türk Dildeş diasporalar arasındaki iş birliği ve koordinasyonun ilerletilmesi amacıyla Türk Konseyi Diasporalar Atlası hazırlanması yolunda çalışma başlatılması kararlaştırıldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.