SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Telafer için açıklama yaptı

Dışişleri Bakanlığı, DAEŞ terör örgütünün işgali altında bulunan Telafer'in kurtarılması için 20 Ağustos 2017 tarihinde başlatılan askeri operasyonla ilgili bir açıklama yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 01.09.2017 10:25
Haber Güncellenme Tarihi: 01.09.2017 10:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye Dışişleri Bakanlığı Telafer için açıklama yaptı

Açıklamada, "Tarih boyunca Iraklı Türkmen soydaşlarımızın yoğun olarak yaşadığı ve Haziran 2014'ten bu yana DAEŞ terör örgütünün işgali altında bulunan Telafer'in kurtarılması için 20 Ağustos 2017 tarihinde başlatılan askeri operasyonun başarıyla sonuçlanmış olmasından memnuniyet duyuyoruz" denildi.

Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasının devamında da şu ifadeler kullanıldı:

"Bu vesileyle, vahşi terör eylemleriyle ülkemizi de hedef alan DAEŞ'ın Irak'taki mezaliminin en büyük kurbanları arasında yer alan Telafer halkının acılarını paylaştığımızı belirtiyoruz. DAEŞ'tan kaçan onbinlerce Telaferliye kapılarını açan Türkiye'nin geçmişte olduğu gibi, DAEŞ sonrası dönemde de Telafer halkının yanında olacağını vurguluyoruz. Bundan sonraki süreçte, Telafer'deki DAEŞ zulmünün faillerinin adalet önüne çıkarılarak hakettikleri cezaya çarptırılmaları, ilçede kontrolün kendi gündemlerine göre hareket eden milis gruplar yerine meşru Irak güvenlik güçleri ve bizzat Telaferliler tarafından sağlanması, DAEŞ ile diğer radikal örgütlerin ortaya çıkmasına zemin hazırlayan olumsuzlukların bertaraf edilmesi, Telafer'in süratle istikrara kavuşturulması ve yeniden imar edilmesi büyük önem arzetmektedir. Türkiye bu hassas süreçte Irak Hükümeti'ne ve Telafer halkına her türlü katkıyı sağlamaya hazırdır."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.