SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkmenistan'da 30 yaşın altındaki erkeklerin yurt dışına çıkması yasaklandı

Türkmenistan'da 30 yaşını doldurmayan erkeklere yurt dışına çıkış yasağı getirildiği iddia edildi.

Haber Giriş Tarihi: 19.04.2018 15:25
Haber Güncellenme Tarihi: 19.04.2018 15:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkmenistan'da 30 yaşın altındaki erkeklerin yurt dışına çıkması yasaklandı

Türkmenistan'da 30 yaşını doldurmamış erkeklerin yurt dışına çıkmasının yasaklandığı öğrenildi. Özgür Avrupa Radyosu'nun Türkmenistan servisi olan "Azatlyk Radiosy" Daşoğuz bölgesindeki Göç Bürosunu'na dayandırdığı habere göre 16 Nisan'da 30 yaşın altındaki erkeklere pasaport belgelerinin verilmediği belirtildi.

Daşoğuz bölgesinden bir kaynağın aktardığına göre 27 yaşındaki bir kişi Göç Servisi'ne çağrılıp kendisinin biletlerine el konuldu. Verilen bilgiye göre Göç Bürosu artık 30 yaşın altındaki erkeklerin yurt dışına çıkamayacağını ve Aşkabat'a gitme zahmetinde bulunmamasını belirtti.

Geçtiğimiz aylarda da insanların yurtdışına çıkışını önleyen birçok uygulama olduğu belirtiliyor. Özellikle Türkiye'ye gitmek isteyenlerin birçoğunun engellendiği öğrenildi. Ayrıca yurtdışında okuyan ve çalışan birçok Türkmenistan vatandaşının ülkeye dönüşlerinde de birçok engelin bulunduğu belirtildi.

3 Nisan'da onlarca Türkmen vatandaşı, sözde geçerli gerekçe göstermedikleri takdirde İstanbul uçağına alınmadığı öğrenildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.