SON DAKİKA
Hava Durumu

19. Ukrayna Savunması Temas Grubu toplantısı tamamlandı

Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov, 14 Şubat 2024'te gerçekleşen 19. Ukrayna Savunması Temas Grubu toplantısının sonuçları hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.

Haber Giriş Tarihi: 14.02.2024 23:00
Haber Güncellenme Tarihi: 14.02.2024 23:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
19. Ukrayna Savunması Temas Grubu toplantısı tamamlandı

Ukrayna Savunması Temas Grubunun 19. toplantısı 14 Şubat 2024 tarihinde gerçekleşti. 8 Şubat'ta Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Başkomutanlığı görevine atanan Oleksandr Sırskıy'ın ilk kez katıldığı Temas Grubu toplantısı sonrasında Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov, açıklamalarda bulundu.

"RUSLARI KARADA, DENİZDE VE GÖKYÜZÜNDE TOPRAKLARIMIZDAN KOVMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ"

Toplantıda verimli müzakerelerin gerçekleştiğini kaydeden Bakan Umerov, "Hava savunmamızı hem sistemler hem de füzelerle güçlendiriyoruz. Entegre Hava ve Füze Savunması Koalisyonu çalışmalarına resmen başladı. Koalisyona halihazırda 15 ülke katılmıştır." açıklamasında bulundu. Umerov ayrıca, hava savunması konusunda Almanya, Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) liderlikleri dolayısıyla teşekkür etti.

"Topçu sistemleri ve mermileri de gündemde. Özellikle de ortak üretim. Bunun üzerinde çalışıyoruz ve şimdiden sonuç almaya başladık." diyen Umerov, F16 programına ve ortakları ile yapılan tüm anlaşmalara uygun hareket edildiğini belirtti.

Savunma Bakanı, insansız hava araçları konusunda ise, "İnsansız sistemler konusunda ortaklarımızla işbirliğimizi güçlendiriyoruz. Bugün Drone Koalisyonunu resmen başlattık. Halihazırda sekiz ülke katıldı: İsveç, Birleşik Krallık, Danimarka, Almanya, Litvanya, Estonya, Hollanda ve Letonya." ifadelerini kullandı. Umerov bu konuya Letonya'nın liderlik ettiğini söylerek teşekkür etti.

Mayınlar konusundaki eyleme 20 ülkenin resmî olarak katıldığını açıklayan Bakan Umerov, bu ayanda Litvanya'nın liderliği üstlendiğini söylerek teşekkür etti.

ABD ve toplantıya başkanlık eden ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin'e teşekkür eden Umerov, 19. Ukrayna Savunması Temas Grubu toplantısı sonucuna ilişkin yapmış olduğu açıklamayı şu sözlerle noktaladı:

"Ortaklarımızın desteğine sahibiz. Rusları karada, denizde ve gökyüzünde topraklarımızdan kovmak için çalışıyoruz."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.