SON DAKİKA
Hava Durumu

Almanya'dan Ukrayna'ya 500 milyon avroluk yeni askerî yardım

Almanya, Ukrayna için yaklaşık 500 milyon avro değerinde yeni bir askerî yardım paketi açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 19.03.2024 21:58
Haber Güncellenme Tarihi: 20.03.2024 00:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Almanya'dan Ukrayna'ya 500 milyon avroluk yeni askerî yardım

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Almanya’daki Ramstein Üssü’nde düzenlenen "20. Ukrayna Savunma Temas Grubu Toplantısı" çerçevesinde gazetecilere açıklamalarda bulundu. Pistorius, açıklamasında Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı geniş çaplı işgal girişimi ve topyekûn saldırılarının 755 gündür devam ettiğini anımsattı.

"UKRAYNALILARI EN ÇOK İHTİYAÇ DUYDUKLARI KONULARDA DESTEKLEMEYE DEVAM EDİYORUZ"

Ukraynalıların yalnızca kendilerini, topraklarını, bağımsızlıklarını ve özgürlüklerini savunmadıklarını ifade eden Pistorius, "Onlar güçlünün hukukunun değil, hukukun gücünün başarılı olması için de savaşıyorlar. Bu yüzden Ukraynalıları en çok ihtiyaç duydukları konularda desteklemeye devam ediyoruz." şeklinde konuştu.

STOKLARDAN TOP MERMİSİ SEVKİYATI YAPILACAK

Pistorius, Ramstein Üssü'ndeki Ukrayna Savunma Temas Grubu Toplantısı kapsamında Almanya'nın Ukrayna için 500 milyon avro değerinde bir yardım paketi hazırladığını belirterek, pakette Alman ordusu stoklarından 10 bin top mermisinin bulunduğunu ve bunun teslimatına hemen başlanabileceğini kaydetti.

180 BİN TOP MERMİSİNİN PARASI TEMİN EDİLECEK

Çekya'nın başlattığı mühimmat tedarik etme inisiyatifi kapsamında Almanya'nın 180 bin top mermisinin maliyetini üstleneceğini bildiren Pistorius, buna ek olarak Almanya'da üretilecek 100 bin top mermisi için de sipariş verileceği bilgisini paylaştı.

Pistorius ayrıca, söz konusu paket kapsamında Ukrayna'ya 100 zırhlı piyade aracı ve 100 nakliye aracının sağlanacağını belirtti. Pistorius şimdiye kadar sağlanan sistemler için yedek parçaları da Ukrayna’ya göndermeye devam ettiklerini de ekledi.

ABD UKRAYNA'NIN KAYBETMESİNE İZİN VERMEYECEK

19 Mart 2024 tarihinde Ramstein toplantısının açılışını yapan ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, ABD'nin Ukrayna'nın kaybetmesine izin vermeyeceği sözünü verdi.

Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Şefi Josep Borrell ise, Birliğin Avrupa'da dondurulan Rus varlıklarından elde edilen gelirin %90'ını Avrupa Barış Fonu aracılığıyla Ukrayna'ya silah satın almak için kullanmasını önereceğini söyledi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.