SON DAKİKA
Hava Durumu

Belarus'ta Rus paralı asker grubu Wagner eğitim veriyor!

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı tarafından 4 Şubat'ta yayımlanan istihbarat raporlarına göre şu anda Belarus topraklarında eğitmen olarak görev yapan yaklaşık bin kişilik Rus paralı asker grubu Wagner üyesi bulunuyor.

Haber Giriş Tarihi: 04.02.2024 14:09
Haber Güncellenme Tarihi: 04.02.2024 14:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Belarus'ta Rus paralı asker grubu Wagner eğitim veriyor!

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı tarafından 4 Şubat'ta yayımlanan istihbarat raporlarına göre şu anda Belarus topraklarında eğitmen olarak görev yapan yaklaşık bin kişilik Rus paralı asker grubu Wagner üyesi bulunuyor. Uzmanlara göre, Haziran 2023'ten sonraki zirve döneminde yaklaşık 8 bin olan Wagner paralı askerlerinin sayısı Belarus'ta muhtemelen binden az olacak.

BELARUS'TA WAGNER KÖKENLİ EĞİTMENLER VAR

İstihbarat raporlarında, Rus paralı asker grubu Wagner'in Belarus'da askeri ve güvenlik güçlerine eğitim vermeye devam ettiğini belirttiler. Uzmanlar konuya ilişkin, "Belarus'ta Wagner paralı askerlerinin devam eden varlığı, Ukrayna'yı Belarus ile olan kuzey sınırı boyunca savunma pozisyonlarını ve personelini korumaya zorlayarak Rusya'nın savaş çabalarına da kesinlikle fayda sağlıyor" açıklamasını yaptı.

BELARUS, WAGNER'İ EĞİTİM KURUMU OLARAK TESCİLLEDİ

Belarus Adalet Bakanlığına bağlı Birleşik Devlet Tüzel Kişiler ve Bireysel Girişimciler Dairesinin, 2023 yılının Ağustos ayında Belarus’a yerleşen Rus paralı asker grubu Wagner’i eğitim kurumu olarak tescillediği ortaya çıkmıştı. Wagner’in tescil kaydı hakkında açıklama olarak, "Diğer gruplara dahil olmayan eğitim türleri" ifadesi kullanıldı. Tescil kaydında Wagner’in sahibi olarak Rusya vatandaşı Maksim Petrov gösterildi.

Rus paralı asker grubu Wagner’in Belarus makamları tarafından tescilinin 4 Ağustos 2023 tarihinde yapıldığı kaydedildi. Wagner’in eğitim kurumu olduğuna dair tescilin adresi olarak, Wagner kampının bulunduğu Osipoviç köyü beyan edildi.

PRİGOJİN’İN DİĞER ŞİRKETİ DE AYNI ADRESE KAYITLI

Aynı adreste tescillenen bir diğer şirketin, Rus paralı asker grubu Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin’e ait Concord Management and Consulting olduğu aktarıldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.