SON DAKİKA
Hava Durumu

Kıyiv'de "Ukrayna Kırımı: 10 Yıllık İşgal" başlıklı toplantı gerçekleştirildi

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) üyesi, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gayana Yüksel, 20 Şubat tarihinde "Ukrayna Kırımı: 10 Yıllık İşgal" başlığı altında Volodımır Vernadskıy Tavriya Milli Üniversitesi ve Kırım'ın Yeniden Entegrasyonu Merkezi tarafından yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirildiğini bildirdi.

Haber Giriş Tarihi: 20.02.2024 22:43
Haber Güncellenme Tarihi: 20.02.2024 22:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kıyiv'de "Ukrayna Kırımı: 10 Yıllık İşgal" başlıklı toplantı gerçekleştirildi

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) üyesi, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gayana Yüksel, Kırım'ın işgalinin yıl dönümü yaklaşırken önemli açıklamalarda bulundu. Yüksel, sürecin başlangıcına ilişkin "On yıl önce, 20 Şubat 2014'te, Rusya Federasyonu'nun Kırım Özerk Cumhuriyeti'ni ve Akyar (Sivastopol) şehrini işgal etme amaçlı askeri operasyonunun aktif aşaması, Akyar'daki olaylarla başlamıştı" ifadelerini kullandı.

Doç. Dr. Gayana Yüksel, "Bu durum 16 Mart 2014'teki yasa dışı ve tanınmayan referanduma kadar devam etti. İşgal devam ediyor ve Rusya, Ukrayna'nın bağımsızlık dönemi boyunca sürekli olarak hibrit savaş yoluyla yayılmacı politikasını sürdürdü" dedi. Ukrayna'nın mücadelesinin sürdüğünü dile getiren Yüksel, 20 Şubat tarihinde "Ukrayna Kırımı: 10 Yıllık İşgal" başlığı altında Volodımır Vernadskıy Tavriya Milli Üniversitesi ve Kırım'ın Yeniden Entegrasyonu Merkezi tarafından yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirildiğini bildirdi.

Yüksel, "Yuvarlak masa toplantısına İtalya, ABD, Kanada, Türkiye, Polonya, Romanya ve tabii ki Ukrayna'nın da aralarında bulunduğu sekiz ülkeden 100'e yakın katılımcı katıldı" dedi. Yüksel, toplantıda Kırım Tatar Milli Meclisi üyeleri, Kırım Platformu İnsani Politikalar Grubu uzmanları, akademisyenler, aktivistler, profesörler ve öğrencilerin de katılım sağladığını bildirdi.

Toplantının amacını açıklayan Yüksel, "Yuvarlak masa toplantısının amacı, Kırım'ın işgalinin sonuçlarını yeniden değerlendirmek, sonuçlar çıkarmak ve işgalden kurtulma ve yeniden entegrasyon için ilave stratejiler belirlemekti" dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.