SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya, Ukrayna'ya Kuzey Kore'den aldığı balistik füzelerle saldırdı

İşgalci Rusya, Ukrayna'ya yönelik füze saldırılarında uluslararası yaptırımları aşmak için Kuzey Kore'den temin ettiği balistik füzeleri kullandı. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Koordinatörü John Kirby, "Rusya vahşi saldırılarını sürdürürken, ABD'nin elinde Rusya'nın üçüncü ülkelerden aldığı destek konusunda yeni bilgiler var" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 04.01.2024 22:53
Haber Güncellenme Tarihi: 04.01.2024 22:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya, Ukrayna'ya Kuzey Kore'den aldığı balistik füzelerle saldırdı

Beyaz Saray Sözcüsü John Kirby, Rusya'nın Kuzey Kore'den satın alınan füzeleri Ukrayna'da sivilleri hedef aldığı saldırılarda kullandığını açıkladı. Sözcü Kirby, "Bilgilerimiz, Kore Cumhuriyeti'nin yakın zamanda Rusya'ya balistik füze fırlatıcıları ve birkaç düzine balistik füze sağladığını ve Rusya'nın Ukrayna'ya çok sayıda balistik füze fırlattığını gösteriyor" ifadelerini kullandı. Açıklamada, "Rusya vahşi saldırılarını sürdürürken, ABD'nin elinde Rusya'nın üçüncü ülkelerden aldığı destek konusunda yeni bilgiler var" denildi. ABD'li yetkili, Rusya'nın dünya sahnesinden giderek yalnızlaştığını ve askeri teçhizatı kendisine yakın olan ülkelerde aramak zorunda kaldığını vurguladı.

Washington Post'un konuyla ilgili haberine göre; Rusya'nın savaş suçlarının ortağı Kuzey Kore'nin sağladığı balistik füzelerin, Ukrayna'daki saldırılarda kullanıldığı belirtildi. Ancak, kullanılan balistik füzelerin sayısıyla ilgili bilgi verilmedi. Geçen Kasım ayında Güney Kore, Kuzey Kore'yi Rusya'ya tanksavar füzeleri, taşınabilir uçaksavar füzeleri, balistik füzeler ve tüfekler, füze rampaları, havan topları ve mermiler de dahil olmak üzere çeşitli füze türleri sağlamakla suçlamıştı. Öte yandan, Rusya, birkaç hafta önce Kuzey Kore'den balistik füze tedarik etmeye başlamıştı.

RUSYA, KUZEY KORE'DEN ALDIĞI BALİSTİK FÜZELERLE UKRAYNA'YA ATEŞ AÇTI

John Kirby, ABD'nin, Kuzey Kore'nin belirli bir grup balistik füze ve fırlatıcılarını Rusya'ya devrettiği ve bunların Ukrayna'yı vurmak için kullanıldığı yönünde bilgi sahibi olduğunu ifade etti. Kirby, Rus kuvvetlerinin 30 Aralık 2023'te Ukrayna üzerinde Kuzey Kore yapımı en az bir balistik füze fırlattığını söyledi. Sözcü Kirby, "Bu füze Zaporijjya bölgesindeki açık bir alana inmiş gibi görünüyor" diye vurguladı.

RUSYA'DAN UKRAYNA'YA 5 GÜNDE 300 FÜZE

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, işgalci Rusya’nın 29 Aralık’tan bu yana, Ukrayna’ya karşı yaklaşık 300 füze ve 200’dan fazla Şahid tipi SİHA kullandığını duyurdu. Ukrayna'daki Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları İzleme Misyonu, işgalci Rus ordusunun 29 Aralık’tan bu yana Ukrayna’ya düzenlediği hava saldırılarında, 2’si çocuk 90 sivilin hayatını kaybettiğini bildirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.