SON DAKİKA
Hava Durumu

Savaşta ölen 66 askerin naaşı Ukrayna'ya teslim edildi

Rusya ile yaşanan çatışmalarda hayatını kaybeden 66 Ukrayna askerinin cenazesi, bugün Ukrayna makamlarına iade edildi.

Haber Giriş Tarihi: 22.12.2023 21:09
Haber Güncellenme Tarihi: 22.12.2023 21:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Savaşta ölen 66 askerin naaşı Ukrayna'ya teslim edildi

Rusya'nın 24 Şubat 2022'de başlattığı topyekun işgal girişimi ve saldırılar ikinci yılı geride bırakacak. Ukrayna makamları, savaş sahasında hayatını kaybeden askerlerin cenazeleri için harekete geçti. 22 Aralık 2023 tarihinde 66 savunucunun naaşı, işgalci Rusya tarafından Ukrayna'ya teslim edildi.

Ukrayna Savaş Esirlerine Muamele Koordinasyon Merkezi, konuyla ilgili bir açıklama yayımladı. Açıklamada, "Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, ülkesine geri gönderilen naaşların ve kalıntıların, kimlik tespiti için kolluk kuvvetleri yetkililerine ve adli tıp uzmanlarına teslim edilebilmeleri için gereken desteği sağlayacaktır" denildi.

UKRAYNA MAKAMLARI VE ULUSLARARASI KIZILHAÇ KOMİTESİNİN DESTEĞİYLE OPERASYON YÜRÜTÜLDÜ

Merkezden yayımlanan bilgi notuna göre; operasyon, Ukrayna Savaş Esirlerine Muamele Koordinasyon Merkezi görevlileri tarafından Ukrayna Güvenlik Servisi, İçişleri Bakanlığı ve Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin desteğiyle gerçekleşti. Ayrıca, naaşlar, Uluslararası Kızılhaç Komitesinin desteği ile Ukrayna'ya iade edildi.

Ukrayna askerlerinin naaşları, yapılacak olan otopsi sonrasında akrabalarına teslim edilecek. Daha önce işgalci Rusya, 20 Kasım 2023 tarihinde 94 askerin naaşını Ukrayna'ya iade etmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.