SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye'nin Kıyiv Büyükelçiliğinden kutlama mesajı

Türkiye Cumhuriyeti Kıyiv Büyükelçiliği Ukrayna ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin tesis edilişinin 32 yılına ilişkin bir kutlama mesajı yayımladı.

Haber Giriş Tarihi: 03.02.2024 12:18
Haber Güncellenme Tarihi: 03.02.2024 12:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye'nin Kıyiv Büyükelçiliğinden kutlama mesajı

Türkiye Cumhuriyeti Kıyiv Büyükelçiliği resmî sosyal medya sayfaları aracılığıyla, 3 Şubat 1992 tarihinde tesis edilen Ukrayna ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin yıl dönümü münasebiyle bir kutlama mesajı paylaştı.

"SOYDAŞLARIMIZ KÖKLÜ BAĞLARIN CANLI TUTULMASINA KATKI SAĞLAMAKTADIR"

Ukrayna ile Türkiye arasında kurulan stratejik ortaklığa ve dostluğa vurgu yapılan açıklamada, ayrıca Kırım Tatarlarının iki ülke arasındaki dostluğun gelişiminde önemli payı olduğunun altı çizildi.

Büyükelçilik tarafından yayımlanan kutlama mesajında şu ifadelere yer verildi:

"Stratejik ortağımız ve dostumuz Ukrayna ile diplomatik ilişkilerimizin tesisinin 32. yıldönümü kutlu olsun!

Siyasi ilişkilerimizden ekonomik işbirliğimize, kültürel paylaşımlardan savunma konularına uzanan geniş yelpazedeki ilişkilerimiz 2011 yılında stratejik ortaklık niteliği kazanmıştı. Geçtiğimiz yıllar içerisinde de, ülkelerimiz arasında geçmişi asırlara dayanan ilişkilerin üzerine yeni unsurlar inşa ettik, iki ülke arasındaki dostluğu pekiştirdik.

Dostluğumuzun gelişmesinde önemli payı olan Kırım Tatarları, Gagauz ve Ahıska Türkü soydaşlarımız da ülkelerimiz arasındaki tarihi ve köklü bağların canlı tutulmasına katkı sağlamaktadır.

Ukrayna'nın bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne olan desteğimizi ise dün olduğu gibi bugün de tereddütsüz bir şekilde sürdürmekteyiz. Ukrayna'ya olan siyasi, teknik ve insani desteğimizin yanısıra adil ve sürdürülebilir bir barışın tesis edilmesine yönelik çabalarımıza da devam etmekteyiz.

Ukrayna yönetimi ve halkının, içinden geçmekte oldukları zor koşullara rağmen, yaklaşık bir sene önce ülkemizde meydana gelen deprem felaketinde bizlere uzattığı yardım eli, iki ülke arasındaki bağların gücünü ve dostun kara günde belli olduğunu kanıtladı.

Ukrayna'yla ilişkilerimizin daha da güçlendirilmesi için her alandaki çalışmalarımıza önümüzdeki dönemde de devam edeceğiz. Aynı coğrafyayı paylaşan iki halk arasında inşa ettiğimiz köprülerle dostluğumuz daha da pekişmeye devam edecek."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.