SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna Birlik Günü kutlu olsun!

Bugün, Ukrayna'nın birçok kentinde halk tarafından "Ukrayna Birlik Günü" kutlanıyor

Haber Giriş Tarihi: 22.01.2024 12:02
Haber Güncellenme Tarihi: 22.01.2024 12:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna Birlik Günü kutlu olsun!

Ukrayna Birlik Günü (Den Sobornosti); 1918’de kurulan Ukrayna Halk Cumhuriyeti (UNR) ile Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’na bağlı topraklarda kurulan Batı Ukrayna Halk Cumhuriyeti (ZUNR) arasında aynı yılın aralık ayında Fastov şehrinde imzalanan ve “Zluka” (birleşme) olarak adlandırılan birlik anlaşmasının, 22 Ocak 1919’da Kıyiv Sofiyska Meydanı'nda beyan edilmesi anısına kutlanıyor.

Kıyiv'den Lviv'e milyonlarca Ukraynalının Birlik Günü'nü kutlamak için el ele verdiği Zluka Yasası'nın ilanının 71. yıl dönümü dolayısıyla 21 Ocak 1990'da vatansever güçler tarafından düzenlenen "yaşayan zincir" Ukrayna halkının birlik ve iradesinin özgürlüğü için bir tezahür oldu. 

O zamandan beri Ukrayna'da defalarca Ukrayna halkının birliğini simgeleyen "canlı zincirler" oluşturuldu ve Birlik Günü her yıl eyalet düzeyinde kutlanıyor.

UKRAYNA'NIN LVİV KENTİNDE BİRLİK GÜNÜ KUTLAMALARI

Ukrayna'nın Lviv kentinde Birlik Günü kutlamaları öncesinde Opera Binası çevresinde bir araya gelen çocuklar, 40 metrelik Ukrayna bayrağı açtılar. Ülkenin dört bir yanından toplanan asker ve çocuklar, Ukrayna'nın kayıtlar kitabına dahil edilen dev bayrak üzerine yüzlerce birlik mesajı yazarak gösteri düzenledi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.