SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna Hükumet Bursu başvuruları başladı

Ukrayna Hükumeti tarafından 2023-2024 eğitim öğrenim yılında Türk öğrencilere verilecek olan burslara başvuruların başladığı duyuruldu.

Haber Giriş Tarihi: 28.02.2023 18:20
Haber Güncellenme Tarihi: 28.02.2023 19:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna Hükumet Bursu başvuruları başladı

Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığının ikili anlaşmaları çerçevesince yabancı hükumetler tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına araştırma, lisans, yüksek lisans, doktora ve dil kursu alanlarında verilen "Yabancı Hükümet Bursları" kapsamındaki Ukrayna Hükûmeti Bursu (2023-2024) başvuruları 07 Şubat 2023 itibarıyla başladı.

Son başvuru tarihi 16 Mart 2023 olarak belirtilen Ukrayna Hükûmeti Bursu kapsamında; lisans ve yüksek lisans alanlarında toplamda 5 adet burs, doktora alanında ise 1 adet burs tahsis edildiği duyuruldu. Başvuruların mülakat tarihi ise 21 Mart 2022 olarak belirlendi.

UKRAYNA HÜKUMETİ BURSLARI

​Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) sitesinde yer alan duyuruda, "Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliğinden, Ukrayna tarafından 2023-2024 öğretim yılında lisans ve lisansüstü seviyelerinde Türk öğrencilere burs verileceği bildirildi. Son başvuru tarihi 16 Mart 2023 olan burs başvuru koşulları EK​'te yer almaktadır" ifadelerine yer verildi.

Başvurulara dair, Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünün internet sitesinde yer alan ayrıntılar şöyle:

Ukrayna Hükumeti Bursu (2023-2024)

Verilen Bursun Türü:

5 Adet Lisans ve Yüksek Lisans Düzeyinde Burs,
1 Adet Doktora Bursu.

İlk Başvuru Tarihi 07/02/2022
Son Başvuru Tarihi 16/03/2022
Mülakat Tarihi 21/03/2022

ÖZEL ŞARTLAR VE AÇIKLAMALAR:

Lisans ve yüksek lisans alanlarında toplamda 5 adet burs, doktora alanında ise 2 adet burs tahsis edilmiştir. Burslar, beşeri bilimler, sosyal bilimler ve teknik bilimler alanlarında verilecektir.Burs kapsamında ekte yer alan başvuru kılavuzunda belirtilen hususlar çerçevesince eğitim ücreti (1 yıllık hazırlık eğitimi dâhil), yurt imkânı, aylık ödeme (hazırlık eğitimi hariç) ve sağlık hizmetleri yer almaktadır. Eğitim dili Ukraynacadır. Ukrayna tarafı uygun gördüğü takdirde bir yıllık hazırlık eğitimi imkânı sağlamaktadır. Pasaport fotokopisinde pasaport numarası, ad-soyad, fotoğraf ve pasaport bitiş tarihini gösteren hususların anlaşılır olmasına dikkat edilmelidir. Asıl ve yedek olarak belirlenen adaylar, sonuçların açıklanmasından sonra, diploma ve transkriptlerini Ukraynaca dilinde ve noter onaylı olarak Bakanlığımıza teslim etmeleri gerekmektedir. Belgeleri teslim etmeyen adayların sorumluluğu kabul edilmeyecektir. Kazanan adayların 30 Eylül 2023 tarihine kadar Ukrayna tarafına teslim etmesi gereken belgeler için tıklayınız. Adaylar üniversite ve bölümler hakkında http://studyinukraine.gov.ua/  adresinden detaylı bilgi edinebilirler.

BAŞVURU İÇİN İSTENİLEN BELGELER:

1.    Bakanlığımızın https://basvuru.meb.gov.tr/ adresi üzerinden gerçekleştirilecek çevrimiçi başvuru (Herhangi bir çıktı alınmayacaktır.)

2.    Ukrayna tarafına ait başvuru formu (Ukrayna başvuru formu için tıklayınız.)

3.    En fazla 300 kelime olacak şekilde hazırlanmış motivasyon mektubu, 

4.    Pasaport fotokopisi (kişisel bilgilerin yer aldığı sayfa), 

5.    Diploma örneği

6.    Not döküm belgesi (Diplomanın bulunmaması halinde)

7.    Doktora programına başvuracak adaylar için 500-1000 kelime arası çalışma önerisi 

8.    Adli Sicil Belgesi (E-devletten alınan belgeler kabul edilecektir.) 

Hatırlatma: Belgeler (1 ve 8 hariç) Ukraynaca hazırlanmalıdır.

Başvuru kılavuzu için tıklayınız.

NOT:

Adayların, talep edilen belgeleri tarayarak "zip dosyası" halinde tek parça olarak son başvuru tarihine kadar aşağıdaki e-posta adresine göndermeleri gerekmektedir. Son başvuru tarihine kadar belirtilen belgeleri istenilen formatta göndermeyen adaylar mülakata davet edilmeyecektir.

İLETİŞİM:

Murat YILMAZER   : abdigm_uab@meb.gov.tr

Kürşad BELDAN    : abdigm_uab@meb.gov.tr

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.