SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna'nın başkenti Kıyiv'deki Bolşevik anıtı kaldırıldı

Bolşevik Devrimi'nin etkisiyle Ocak 1918'te Ukrayna'nın başkenti Kıyiv'de yaşanan silahlı ayaklanma anısına dikilen anıt yıkıldı.

Haber Giriş Tarihi: 24.12.2023 16:16
Haber Güncellenme Tarihi: 24.12.2023 16:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna'nın başkenti Kıyiv'deki Bolşevik anıtı kaldırıldı

Rusya’nın topyekun işgal girişiminin başladığı 24 Şubat 2022 tarihinden beri Ukrayna’da, ülkeyi Rus ve Sovyet mirasından arındırma süreci tüm hızıyla devam ediyor. Ukrayna'nın başkenti Kıyiv'de bulunan Maryinskıy Parkı'nda yer alan Bolşevik anıtı yıkıldı.

Kıyiv Şehir Konseyi, Bolşevik döneminde Ocak 1918'de çıkan silahlı ayaklanmaya ithaf edilen anıtın kaldırılmasına karar verdi. Konsey, "Bu kaidenin ideolojik amacı, Ukrayna Merkez Konseyi ve Ukrayna Halk Cumhuriyeti'ne karşı silahlı bir isyan düzenleyen Bolşevikleri yüceltmekti. Yıllarca Sovyet ve emperyalist zalimler bize kahraman olarak sunuldu. Şimdi düşmanca kültürel etkiyi kesin olarak ortadan kaldırmanın zamanı geldi" açıklamasını yaptı.

Kıyiv'de kamu hizmeti çalışanları, 2.5 ton ağırlığındaki anıtın kaldırılması için bugün çalışma başlattı. 

UKRAYNA, KİRLİ SOVYET MİRASINDAN KURTULDU

krayna’nın başkenti Kıyiv’de bulunan Ana Vatan Anıtı’ndaki Sovyetler Birliği devlet ambleminin kaldırılmasına 30 Temmuz 2023'te başlandı. 6 Ağustos sabah saatlerinde kalkanda bulunan SSCB armasının yerine, Ukrayna devlet arması olan "Üç Dişli Mızrak" yerleştirildi. Kalkanda bulunan çekiç ve orak dahil SSCB devlet armasını sembolize eden ilk unsurlar çoktan kaldırılmıştı. Sovyetler Birliği armasını kaldırma hazırlıkları ise daha erken başlamıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.