SON DAKİKA
Hava Durumu

Fortis Fortuna Adiuvat: Kırım'la başladı Kırım'la bitecek!

Yazının Giriş Tarihi: 20.08.2022 11:05
Yazının Güncellenme Tarihi: 20.08.2022 11:05

Yazımın başlığı aslında John Wick (2014) filminden. Keanu Reeves’in sırtında dövme olarak yazılmış Latince kelime. Biz Uluslararası İlişkiler uzmanları, Latince sözleri severiz. Diplomaside sıkça kullanılan Latince kökenli ifadeleri söyleyince diplomat gibi hissederiz: Persona non grata, casus belli, pacta sunt servanda,  de facto, de jure, modus vivendi, status quo, sine quo non, ültimatom, quid pro quo…

Fortis Fortuna Adiuvat manası, "talih cesurların yanındadır". Şans, cesurlara yardım eder ya da cesurları sever anlamına gelir. Kader cesurlara güler. Daha etraflı çevirisi: Şans tanrıçasının desteğini alan taraf son gülen taraf olacaktır. Amerikan Deniz Piyadeleri’nin 2nci Taburu'nun da sloganıdır. Kurtlar Vadisi’nde Polat Alemdar’ın repliği olan aslında Kafkas kartalı Şeyh Şamil’e ait olan şu sözü unutmamak gerekir: “Sonunu düşünen kahraman olamaz.” Bir hafta önce 10 Ağustos’ta Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy, gece geç saatlerde yaptığı açıklamada, “Ukrayna’ya karşı Rus savaşının Kırım’ın işgaliyle başladığını unutmayacağız. Bu Rus savaşı Kırım’la başladı ve Kırım’la sona ermeli. Kırım’ın kurtuluşuyla” dedi. 18 Mayıs Kırım Tatar Sürgün Soykırımı hakkında verdiği demeçte Kırım Tatarlarının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, “Bu savaşın Kırım’da son ereceğini umut ediyoruz. Sekiz yıl önce Kırım’da başlayan savaş, Kırım’da bitecektir. Rusya ile savaş, Kırım’ın işgalden kurtarılması için bir fırsattır. Buna çok inanıyorum” demişti. (https://qha.com.tr/haberler/mustafa-abdulcemil-kirimoglu-bu-savasin-kirimda-son-erecegini-umut-ediyoruz/407133/)

Kırım’la ilgili savaş ve uluslararası ilişkiler gelişmeleri Rusya, Sovyetler Birliği ve dünya tarihinin şekillenmesinde hayati rol oynamıştır. 1853-56 Kırım Savaşı’nda Rusya İmparatorluğu’nun yenilmesiyle Rus Ordusu zayıflamış, Rus hazinesi boşalmış ve Moskova’nın Avrupa gücü olma hayalleri suya düşmüştür. 1815’te kurulan Avrupa Uyumu ve güç dengesi yeniden sağlanmıştır. Rusların eski gücüne kavuşması onlarca yıl almış ve bir anlamda 1917’de Rus İmparatorluğu’nun yıkılmasının tohumları atılmıştır.

1905 Rus Devrimi ile 1917 Bolşevik Devrimi’nde Kırım’daki Rus Karadeniz Filosu ile Odessa şehri önemli rol oynamıştır. Potemkin Zırhlısı adlı filmde 1905 Devrimi’nin ünlü Odessa merdivenlerinde nasıl halk ayaklanmasına yol açtığı seyircilere aktarılmaktadır. 1945’te Kırım’ın Yalta kentinde yapılan Yalta Konferansı, Doğu Avrupa’nın günümüzdeki sınırları belirlemesi, Almanya ve Berlin kentini dört bölgeye ayırması, Sakhalin ve Kuril Adaları ile Konigsberg (Kalingrad)’ın Sovyetler’e verilmesi ve Soğuk Savaş düzeninin belirlenmesi açısından önemlidir.

10 Ağustos 2022 tarihinde Kırım’ın Akyar (Sivastopol) 50 km kuzeyinde bulunan Saki hava üssünün Ukrayna güçleri tarafından vurulması ve en az 9 Rus uçağının imha edilmesinin ötesinde sonuçları olmuştur. Ruslar tarafından yarı kutsal yer olarak görülen Kırım’a yapılan bu saldırı, psikolojik olarak Rus halkı ve Putin’e büyük darbe indirmiştir. Kırım sahilinde tatil yapan Rusların yükselen duman bulutlarından panikle kaçmaları, savaşın artık Kırım’a ulaştığını göstermektedir. Bu saldırıdan sonra Zelenskıy'nin şu sözleri artık slogan olarak kullanılmalıdır: “Kırım’la başladı. Kırım’la bitmeli!” Bu sözü, Kırım Tatarlarının lideri Kırımoğlu zaten son sekiz yıldır söylüyor. Biz de bunu her fırsatta inanarak dile getirmeliyiz. Sırtıma, “Fortis Fortuna Adiuvat” ve “Kırım’la başladı. Kırım’la bitmeli” yazan iki dövme yaptırmama az kaldı…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.