SON DAKİKA
Hava Durumu

Kanal Avrupa'da 18 Mayıs Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı 79. yıl özel yayını

18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı'nın 79. yıl dönümü kapsamında Kanal Avrupa kanalında, sürgün ve soykırım kurbanları anılacak. Programa, Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov katılacak.

Haber Giriş Tarihi: 19.05.2023 21:42
Haber Güncellenme Tarihi: 19.05.2023 21:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kanal Avrupa'da 18 Mayıs Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı 79. yıl özel yayını

Stalin yönetiminin insanlık tarihine kara bir leke olarak geçen 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı'nın ardından 79. yıl geçti.

Kırım Tatar halkı, Vatan Kırım'dan topyekun koparılmasının 79. yılında sürgün ve soykırım kurbanlarını anmak için etkinlikler tertip ediyor. Tüm baskılara rağmen Rus işgalindeki Kırım'da başta olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinden Kırım Tatar diasporaları bu acı günü halen hafızalarda tutuyor. Avrupa'nın farklı şehirlerinde bir araya gelen Kırım Tatarları, sürgün kurbanlarını dualarla ve etkinliklerle andı.

KIRIM SÜRGÜNÜ KANAL AVRUPA EKRANLARINDA

20 Mayıs 2023 tarihinde sürgünün 79. yılı kapsamında, Kanal Avrupa ekranlarında, sürgün kurbanı Kırım Tatarları anılacak. Almanya, Belçika, Hollanda ve Ukrayna’dan konuklar ve canlı bağlantılar ile vatan Kırım sürgün kurbanları anılacak. KTMM Almanya Temsilcisi Ahmet Özay, Kırım Tatar Milli Meclisi temsilcileri ve savaş mağduru Avrupa'daki Kırım Tatarlarının katılacağı bu özel yayın, 20 Mayıs 2023 tarihi Cumartesi günü Avrupa saati ile saat 19.00, Ukrayna ve Türkiye saati ile 20.00’de Kanal Avrupa Duisburg stüdyolarında canlı olarak gerçekleşecek.

KIRIMOĞLU VE ÇUBAROV PROGRAMA KATILACAK

Seyircili olarak gerçekleşecek olan canlı program, Avrupa Türklerinin televizyonu Kanal Avrupa sunucusu Seran Sargur tarafından sunulacak.  Programa, Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov katılacak.

Yayında, Kırım Tatar sanatçılar Cemil Karikov ve Orhan Timur katılarak, matem gününde Kırım Tatar yırlarını seslendirecek.


 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.