SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Derneği İstanbul Şubesi: Ukrayna ve Kırım'da yaşanan bu olayları şiddetle kınamaktayız

Kırım Derneği İstanbul Şubesi, 2014 Kırım'ın işgali ve 2022 Ukrayna'ya yönelik Rus işgali ile ilgili basın bildiri yayımladı.

Haber Giriş Tarihi: 22.02.2024 13:00
Haber Güncellenme Tarihi: 22.02.2024 15:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Derneği İstanbul Şubesi: Ukrayna ve Kırım'da yaşanan bu olayları şiddetle kınamaktayız

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi, 2014 Kırım'ın işgali ve 2022 Ukrayna'ya yönelik Rus işgali ile ilgili 21 Şubat 2024 tarihinde basın açıklaması yayımladı.

"UKRAYNA VE KIRIM'DA YAŞANAN BU OLAYLARI BÜYÜK BİR KAYGI İLE İZLEMEKTE VE ŞİDDETLE KINAMAKTAYIZ"

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi tarafından yayımlanan, başkan Celal İçten imzalı bildiride şu ifadelere yer verildi:

"Kırım Tatar Türklerinin geleceği, adil bir banışa ulaşma ve Karadeniz bölgesinde dünyada güvenliği sağlama umutları tehdit altında olmaya devam ediyor. Bunun nedeni Rusya'nın devam eden saldırgan ve provokatif politikasıdır. Nitekim Kırım'ın işgalinin ve Ukrayna'ya yönelik silahlı saldırganlığın başlamasının onuncu, Putin'in büyük ve kanlı bir savaş boyutuna taşıdığı çatışmanın ise ikinci yıldönümünde Kremlin Türkiye'de bir dizi açık propaganda etkinliği düzenlemeyi planlıyor.
 
Özellikle de 24 Şubat 2024'te, 2022'de Rus bombalarının ve füzelerinin Ukrayna'daki barışçıl şehir ve köylere düşmeye başladığı günün yıldönümünde saldırgan ülkenin temsilcileri İstanbul'da, gerçek amacı uluslararası yaptırımları aşmayı kolaylaştırmak olan bir Türk-Rus iş forumu düzenlemeye çalışıyorlar. Bu alaycı tutumun doruk noktası ise savaş kurbanlarının yaşının tutulduğu bu günde İstanbul'da, Rusya'nın savaşına verdiği destekle tanınan şarkıcı Valentina Lisitsa'nin sahne alacağı bir konser düzenleme planıdır.
 
24 Şubat'ta Ankara'daki Rus Evinde, sanki Ukrayna topraklarını işgal eden, aralarında Kırım Tatar Türklerinde da bulunduğu binlerce vatandaşını öldüren ve yüzlercesini hapseden Rusya değilmiş gibi, utanmadan bir de "Durdurulamayan Trajedinin 10 Yılı" başlıklı bir konferans düzenlediğini duyurdu.
 
İşgalcilerin bu utanç verici politikasına müsamaha gösterilemez. Aksi takdirde, dünyanın ve özellikle Kırım Tatar Türklerinin geleceklerinde keder ve zulümden başka seçenek olmayacaktır. Bu kritik ve belirleyici zamanda, Kırım Tatarları Ukrayna ile yan yana durmalı ve suçlu saldırganın provokasyonlarını ilkeli bir şekilde geri püskürtmelidir.
 
Ukrayna'nın toprak bütünlüğünden ve Kırım'da Ukraynalılarla birlikte barış ve huzur içinde yaşamaktan yana olan Istanbul Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği olarak Ukrayna ve Kırım'da yaşanan bu olayları büyük bir kaygı ile izlemekte ve şiddetle kınamaktayız."

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.