SON DAKİKA
Hava Durumu

Melek Maksudoğlu'nun "Kırım Bizimdir" isimli kitabı Kırım Derneği Gebze Şubesinde tanıtıldı

Kırım Tatar yazar Melek Maksudoğlu, "Kırım Bizimdir: Kırım Tatarlarının Bitmeyen Mücadelesi" adlı yeni çıkan kitabını, Kırım Derneği Gebze Şubesinde tanıttı.

Haber Giriş Tarihi: 10.12.2023 17:40
Haber Güncellenme Tarihi: 11.12.2023 13:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Melek Maksudoğlu'nun "Kırım Bizimdir" isimli kitabı Kırım Derneği Gebze Şubesinde tanıtıldı

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Gebze Şubesi tarafından 10 Aralık 2023 tarihinde düzenlenen söyleşide Emel Kırım Vakfı Genel Sekreteri ve yazar Melek Maksudoğlu, yeni çıkan "Kırım Bizimdir" adlı eserini tanıttı. Eser tanıtım programı, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Gebze Şubesinin sosyal medya hesabından canlı olarak yayımlandı.

Maksudoğlu'nun konuk olduğu söyleşiye; Kırım Derneği Gebze Şubesi Yönetim Kurulu ve şube üyeleri, CHP Kocaeli Milletvekili Nail Çilere, İYİ Parti İlçe Başkanı Sadık Güvençe, Deva Partisi İlçe Kadın Kolu Başkanı Yasemin Ateşe, Emel Kırım Vakfı Başkan Yardımcısı Nurten Baya, Kırım Derneği Gebze Şubesi onur üyesi Oya Atasayana, Yönetmen Neşe Sarısoy Karatay ve çok sayıda davetli katıldı.

Söyleşi programı, Gebze Sivil Toplum Merkezinde saat 14.00'te başladı.

MAKSUDOĞLU ESERİNİ ANLATTI

Yazar Melek Maksudoğlu, doktora tezini, yönetmen ve yapımcı Neşe Sarısoy Karatay'ın önerisi üzerine kitap haline getirdiğini söyledi. Tez çalışmasında daha çok Kırım Tatarlarının vatana dönüşüyle birlikte milli mücadele dönemini ele aldığını dile getiren Maksudoğlu, çalışmasına 2014’ten sonraki olayları da ekleyerek genişlettiğini ve yayın haline getirdiğini belirtti.

Maksudoğlu, daha sonra Türkiye’ye döndüğünü ve Kırım için neler yapabileceğini düşünürken yapımcı Neşe Sarısoy Karatay'ın önerisi ile doktora tezini kitaba çevirmeye başladığını anlattı.

Melek Maksudoğlu, İngilizce yazdığı kitapta; Kırım Tatarlarının milli tarihi, 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı, halkın vatana dönüş mücadelesi, Rusya'nın Kırım’ı 2014 yılında işgal ettikten sonra Kırım Tatarlarına uyguladığı zulümleri anlattığını aktardı. Maksudoğlu, eseri İngilizce yayımlayarak, vatan Kırım'daki Rus baskısını global anlamda duyurmak istediğini belirtti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.