SON DAKİKA
Hava Durumu

Romanya Kırım Tatarlarından sürgünün 79. yılında Rus Konsolosluğu önünde protesto gösterisi

Romanya’daki Kırım Tatar diasporası, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı'nın 79. yılı çerçevesinde Rusya’nın Köstence Konsolosluğu önünde protesto gösterisi yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 20.05.2023 14:24
Haber Güncellenme Tarihi: 20.05.2023 14:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Romanya Kırım Tatarlarından sürgünün 79. yılında Rus Konsolosluğu önünde protesto gösterisi

Romanya’da yaşayan Kırım Tatarları. 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı'nda hayatını kaybeden şehitlerini anmak ve Stalin'den Putin'e devam eden zulmü ve baskıları kınamak için sürgün ve soykırımın 79. yıldönümünde Köstence'deki Rus Konsolosluğu önünde protesto düzenledi.

ROMANYA'DAKİ KIRIM TATARLARI, SÜRGÜN KURBANLARINI UNUTMADI

Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği (RMTTDB), Sovyetlerin Kırım Tatar halkına karşı işlediği sürgün ve soykırımın 79. yılında, Rusya Federasyonu Köstence Başkonsolosluğu önünde protesto gösterisi düzenledi. Protestoya; Romanya Türk Müslüman Tatar Demokratik Birliği Başkanı Celil Esergep, Romanya Milletvekili Amet Varol, Müftü Yusuf Murat ve farklı şehirlerden gelen beş yüzden fazla Kırım Tatarı katıldı.

Barışçıl geçen protestoda Avrupa Birliği, Romanya ve Kırım Tatar bayrakları göndere çekildi. 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı anısına pankartlar sergilendi.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatar erkeklerin büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Çoğunlukla kadınlar, çocuklar, yaşlılar olmak üzere hayvan vagonlarına doldurulan Kırım Tatarları; Orta Asya, Urallar ve Sibirya’ya sürgün edildi. Kırım’dan sürgün edilen 420 bini aşkın Kırım Tatarının yüzde 46’sı sürgün yolunda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti.

Sovyet yönetimi, sürgünden sonra Kırım’da, Kırım Tatarlarının varlığına işaret eden her şeyi ortadan kaldırmaya başladı. Adeta bir kültürel soykırım dalgası başladı. Köy, kasaba, ilçe ve şehirler başta olmak üzere yarımadadaki binden fazla yerleşim yerinin Kırım Tatarca olan adları değiştirildi. 

Sovyet yönetimi, Vatan Kırım’ın demografik yapısını değiştirmeyi amaçladı. Ancak Kırım Tatarları, bağrından koparıldıkları o aziz Vatanı, Kırım’ı hiçbir zaman unutmadı. Sürgünlük yollarında, sürgün edildikleri yerlerde vatana dönmek için çaba gösterdi. Nihayet, yıl 1989’u gösterdiğinde Kırım Tatarları, yavaş yavaş ata topraklarına dönmeye başladı. O tarihten itibaren Kırım Tatarları yaşadıkları yokluklara rağmen vatanda kalma mücadelesini sürdürdü.

Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu. Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başladı. Ancak yaklaşık 150 bin Kırım Tatarı maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti.

2019 yılında Letonya ve Litvanya, 2022’de ise Kanada 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü'nü soykırım olarak tanıdı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.