SON DAKİKA
Hava Durumu

Safinar Cemileva Moldova'nın geleneksel Martişor etkinliğine katıldı

Kırım Tatarlarının Millî Lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'nun eşi Safinar Cemileva, Moldova İstanbul Başkonsoluğu tarafından düzenlenen geleneksel Martişor etkinliğine katıldı.

Haber Giriş Tarihi: 05.03.2024 20:30
Haber Güncellenme Tarihi: 06.03.2024 11:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Safinar Cemileva Moldova'nın geleneksel Martişor etkinliğine katıldı

Kırım Tatarlarının Millî Lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'nun eşi Safinar Cemileva, Moldova İstanbul Başkonsoluğu tarafından düzenlenen geleneksel Martişor etkinliğine katıldı. Etkinliğe birçok ülkeden başkonsoloslar ile birlikte Türkiye Ukrayna Romanya Kırım Sanayici İş İnsanları Derneği (TURKSİD) Başkanı Ertan Baştuhan ve Kırım Derneği Anadolu Yakası Şubesi Başkanı Şebnem Sözen katıldı.

MARTİŞOR GÜNÜNE ÖZEL HAZIRLANMIŞ YAKA SÜSLERİ 

Etkinlik Moldova İstanbul Başkonsolosu Sergiu Gurduza ve Eşi Natalia Bantus'un açılış konuşması ile başladı. TURKSİD Derneği'nin de katkıda bulunduğu etkinlikte, Moldova'nın ünlü dansçıları ve sanatçıları da performans sergiledi. Etkinliğe katılan tüm misafirlerin yakasına Martişor gününe özel hazırlanmış yaka süsleri takıldı.

MARTİŞOR NEDİR?

Martişor, 1 Mart'ta kutlanan ve baharın gelişinin kutlandığı eski bir Rumen geleneğidir. Eski takvime göre, yeni yılın başlangıcı olarak kabul edilir. Sembolik olarak, hayatın ve onun devamlılığının sembolik olarak kadın ve onun doğurganlığı ile ilişkilendirilir. Moldova İstanbul Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen Martişor etkinliği; Romanya, Kuzey Makedonya, Bulgaristan ve Moldovada gibi ülkelerde de baharın gelişini kutlamak için kutlanıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.