SON DAKİKA
Hava Durumu

YÖK: Bahar eğitim ve öğretim dönemi açılışı ertelendi

Binlerce vatandaşın hayatına mal olan deprem felaketinin ardından tüm yükseköğretim kurumlarında bahar eğitim ve öğretim döneminin açılışı, ikinci bir duyuruya kadar ertelendi.

Haber Giriş Tarihi: 09.02.2023 19:29
Haber Güncellenme Tarihi: 09.02.2023 19:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
YÖK: Bahar eğitim ve öğretim dönemi açılışı ertelendi

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ile Elbistan ilçelerinde 6 Şubat 2023'te 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler tüm Türkiye'yi yasa boğdu. Arama kurtarma ekiplerinin çabaları son hız devam ederken can kaybı sayısı giderek artıyor. Bu kapsamda Yükseköğretim Kurulu (YÖK), tüm yükseköğretim kurumlarında bahar eğitim ve öğretim döneminin açılışının ikinci bir duyuruya kadar ertelendiğini açıkladı.

YÖK'ten bugün konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023 günü meydana gelen ve 10 ilimizi doğrudan etkileyen deprem nedeniyle; bu bölgeden olup diğer illerdeki yükseköğretim kurumlarımızda öğrenim gören öğrencilerimizin eğitim ve öğretime katılamayacak olmaları, bu öğrencilerimizden bir kısmının yakınlarının afetten doğrudan etkilenmiş olmaları, yükseköğretim kurumlarımızdaki başta öğrencilerimiz olmak üzere akademik ve idari personelimizin arama, kurtarma ve yardım faaliyetlerine katılmaları dikkate alınarak, tüm yükseköğretim kurumlarımızda bahar eğitim ve öğretim döneminin açılışı ikinci bir duyuruya kadar ertelenmiştir"

TÜRKİYE'DE EĞİTİME 20 ŞUBAT'A KADAR ARA VERİLDİ

Enkaz bölgesinden bugün yeni açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda "Yaşadığımız deprem felaketi nedeniyle eğitim öğretime verdiğimiz arayı tüm Türkiye'de 20 Şubat’a kadar uzatma kararı aldık." ifadelerine yer verdi.

CAN KAYBI SAYISI 16 BİN 170

Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) tarafından açıklanan son verilere göre enkaz altında kalan depremzedelerin kurtarılma çalışmaları devam ediyor. Can kaybı sayısı 16 bin 170, yaralı sayısı 62 bin 937 olarak tespit edildi. 

Türkiye Cumhuriyeti 7 günlük milli yas ilan etti.
 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.