SON DAKİKA
Hava Durumu

#Eğitim

QHA - Kırım Haber Ajansı - Eğitim haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Eğitim haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Türk Devletleri Teşkilatı Eğitimden Sorumlu Bakanlar 8. Toplantısı yapıldı Haber

Türk Devletleri Teşkilatı Eğitimden Sorumlu Bakanlar 8. Toplantısı yapıldı

Azerbaycan'ın Şuşa şehrinde 1 Haziran 2024 tarihinde Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Eğitimden Sorumlu Bakanlar 8. Toplantısı yapıldı. Şuşa’da düzenlenen toplantıya Azerbaycan Bilim ve Eğitim Bakanı Emin Emrullayev, Özbekistan Yüksek Öğrenim, Bilim ve İnovasyon Bakanı Kongratbay Şaripov, KKTC Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Türk Akademisi Başkanı Şahin Mustafayev, TDT Genel Sekreter Yardımcısı Sadi Caferov ve üye ülkelerden yetkililer katıldı. Toplantıda Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ve Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz da katılımcılar arasındaydı. TDT Eğitimden Sorumlu Bakanlar 8. Toplantısında, TDT ülkeleri arasında eğitim alanındaki iş birliklerinin daha da geliştirilmesine yönelik konular görüşüldü. TÜRK DEVLETLERİ ARASINDAKİ İSTİKRARLI VE SAĞLIKLI İŞ BİRLİĞİNİN TEMELİ: GENÇLİK Azerbaycan Bilim ve Eğitim Bakanı Emin Emrullayev, Türk devletleri arasındaki istikrarlı ve sağlıklı iş birliğinin temelinin gençlik olduğunu vurguladı. Eğitim kurumları arasındaki öğrenci değişiminin çocukların ortak tarih, kültür ve gelenekleri tanımasına olanak sağladığını ifade etti. Emrullayev, Ermenistan işgalinden kurtarılan Azerbaycan topraklarında kardeş ülkelerin desteğiyle inşa edilen okulların dostluk ve kardeşlik sembolü olduğunu söyledi.

Kırgızistan'da yabancı öğrenciler çevrimiçi eğitime geçti Haber

Kırgızistan'da yabancı öğrenciler çevrimiçi eğitime geçti

Kırgızistan'daki yabancı öğrenciler geçici olarak çevrimiçi eğitime geçirildi. Kırgızistan Eğitim ve Bilim Bakan Yardımcısı Rasul Abazbek Ulu 20 Mayıs 2024 tarihinde konuya ilişkin basın açıklaması düzenledi. Ulu yaptığı açıklamasında, çevrimiçi eğitim bir hafta süreceğini, bu önlemlerin öğrencilerin yurtlarda ve diğer konaklama yerlerinde kalabilme olanağına sahip olmaları için alındığını kaydetti. YABANCI ÖĞRENCİLERİN KIRGIZ KÜLTÜRÜ İLE TANIŞTIRILMASI VE YEREL ÖĞRENCİLERLE ENTEGRASYONU Ulu yabancı öğrencilerin kalabileceği yerler hakkında, "Üniversite rektörleri ile birlikte, öğrencilerin güvenliğini sağlamak için çalışmalar yürütülüyor. Bunlar arasında kiralık dairelerde, yurtlarda ve diğer yerlerde yaşayan öğrenciler de var" dedi. Ayrıca, üniversitelerde yabancı öğrencilerin Kırgız kültürü ile tanıştırılması ve yerel öğrencilerle entegrasyonu konusunda düzenli çalışmalar yapıldığını ekledi. KIRGIZİSTAN'DA NELER YAŞANDI 13 Mayıs 2024 tarihinde Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'teki bir yurtta yabacı öğrenciler Kırgız bir öğrenciyi darp etmiş ve bu olay başkent halkını ayaklandırmıştı. Halk meydanlara dökülerek olayı protesto etmişti. Kırgizistan polisi, kavgaya karışan Mısır vatandaşı dört kişiyi gözaltına almış, daha sonra da ev hapsine gönderilmişti. Kırgızistan Ceza Kanunu'nun "Hayasızlık" maddesi uyarınca bir suç dosyası açıldı.

Üç Türk devletinin eğitim alanındaki iş birliğinde somut adımlar! Haber

Üç Türk devletinin eğitim alanındaki iş birliğinde somut adımlar!

Türkiye, Türkmenistan ve Azerbaycan arasında 2023-2025 yılları için bilim, eğitim ve kültür alanlarında imzalanan iş birliği çerçeve programı kapsamında yürütülmesi planlanan geleneksel çocuk oyunlarına yönelik Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ve Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile birlikte "Eğitimde Oyun Uygulamaları Eğitici Eğitimi" modülü hazırlandı. Eğitici Eğitimi kapsamında Türkmenistan ve Azerbaycan'dan Ankara'ya gelen toplam 18 öğretmen, Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Ömer Faruk Yelkenci'yi Bakanlık binasında ziyaret etti. MODÜLDE 6 DRAMA TEKNİĞİ VE 10 ÇOCUK OYUNU YER ALIYOR Hazırlanan modülde 6 drama tekniği ile Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün hazırladığı "Yüz Yüze 100 Çocuk Oyunu" kitabından seçilen 10 çocuk oyunu, birer ders aracı olarak kullanıldı. Eğitimde kullanmak üzere belirlenen drama teknikleri ise şu şekilde; "pandomim, hikâye etme/olay canlandırma, doğaçlama, sıcak sandalye, bilinç koridoru, donuk imgeler." Eğitimde kullanılacak Geleneksel Çocuk Oyunları ise "çatlak patlak oyunu, fasulye torbası oyunu, mangala, topaç çevirme, dokuztaş oyunu, halat çekme, çuval yarışı, kaleli yakan top, mendil kapmaca ve tombik oyunu" olarak seçildi. 6-10 Mayıs 2024 tarihleri arasında Ankara Hizmet İçi Eğitim Enstitüsünde, söz konusu drama teknikleri ve geleneksel çocuk oyunlarının oynanışları ile oyunların derslerle ilişkilendirilmesi hakkında uygulamalı eğitim çalışması gerçekleştirildi. Ayrıca, Türkmenistan ve Azerbaycan'dan gelen öğretmenlere yönelik 4 Mayıs-12 Mayıs 2024 tarihleri arası Eğitimde Oyun Uygulamaları Eğitici Eğitimi ve ayrıca sosyal içerikli gezilerin dahil olduğu program gerçekleştiriliyor. YÜZ YÜZE 100 ÇOCUK OYUNU KİTABI FARKLI DİLLERE ÇEVRİLDİ Söz konusu eğitimde materyal olarak kullanılmak üzere hem de geleneksel çocuk oyunlarımızın yaygınlaştırılmasına katkı sağlaması düşünülerek Temel Eğitim Genel Müdürlüğünce hazırlanan "Yüz Yüze 100 Çocuk Oyunu" kitabının Yüksek Öğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından Azerbaycan, Türkmen, Özbek, Kazak, Kırgız lehçeleri ile Arapça, Farsça, Macarca ve Rusça dillerine çevirisi de yapıldı.

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Bodnar ile Millî Eğitim Bakanı Tekin görüştü Haber

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Bodnar ile Millî Eğitim Bakanı Tekin görüştü

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar ile Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin bir araya geldi. Bakan Tekin ile Büyükelçi Bodnar, Rus saldırıları nedeniyle can güvenliği tehlikesi yaşayan ve Türkiye'ye sığınan öğrencilerin eğitim durumu hakkında görüşme yaptı. UKRAYNALI ÖĞRENCİLER İÇİN BAKANLIĞA TALEP Görüşmede Büyükelçi Bodnar, Ukraynalı öğrencilerin Ukrayna'daki üniversitelere yerleşebilmeleri konusunda destek istedi. Bu kapsamda öğrencilerin söz konusu üniversitelere girebilmesi için yapılması şart koşulan çoklu ders sınavlarının Türkiye'de düzenlenmesi için MEB tarafından desteklenmesi talep edildi. Görüşmenin ardından hediye takdimi yapıldı. Sosyal medya hesabından konuyla ilgili paylaşımda bulunan Bodnar şunları dile getirdi: "Sayın Yusuf Tekin ile görüşme gerçekleştirdik ve iki ülke arasındaki okul eğitimi konularını ele aldık. Ukraynalı öğrencilerin Ukrayna'daki üniversitelere kabul edilmeleri için çoklu ders sınavının Türkiye'de düzenlenebilmesi için Bakanlık tarafından desteklenmesini görüştük" Sayın @Yusuf__Tekin ile görüşme gerçekleştirdik ve iki ülke arasındaki okul eğitimi konularını ele aldık. Ukraynalı öğrencilerin Ukrayna'daki üniversitelere kabul edilmeleri için çoklu ders sınavının Türkiye'de düzenlenebilmesi için Bakanlık tarafından desteklenmesini görüştük pic.twitter.com/ubjLzIAGui — Vasyl Bodnar (@VasylBodnar) December 5, 2023

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.