SON DAKİKA
Hava Durumu

Batı Trakya deprem bölgeleri için harekete geçti

Batı Trakya'da yaşayan Türk Azınlığı, Kahramanmaraş merkezli depremlerde zor durumda kalan depremzedelere insani yardım gönderiyor.

Haber Giriş Tarihi: 10.02.2023 09:21
Haber Güncellenme Tarihi: 10.02.2023 16:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Batı Trakya deprem bölgeleri için harekete geçti

Merkez üssü Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olmak üzere meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde can kaybı sayısı giderek artıyor. Ancak depremin 5. gününde umutlar tükenmeden arama kurtarma ekipleri depremzedeleri yığıntılarından altından çıkarmak içn seferber halinde. Aynı zamanda Türk dünyasından ve dünya ülkelerinden gönderilen doğal afet ekipleri yoğun çalışmalar sürdürüyor. 

BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞINDAN DEPREMZEDELERE YARDIM GÖNDERİLİYOR

Bu kapsamda Batı Trakya da Türkiye'nin yaralarını sarmak için yardım çalışmalarına başladı. Göçükten kurtarılan afetzedelere insani yardım gönderen Batı Trakya sivil toplum kuruluşları pazar gününe kadar acil ihtiyaç duyulan battaniye, hijyen malzemesi, bebek bezi, kışlık giysi gibi ihtiyaç malzemesi toplayacak. Dernek, cami ve mescit gibi mekanlarda toplanacak yardımlar Türk şirketlerine ait tırlara yüklenerek deprem bölgelerine gönderiliyor. 

GÜMÜLCİNE YAHYABEYLİ'DE 1 TIR YÜKLENDİ

Gümülcine'de yardım toplayan ve kampanyanın çalışmalarına katılan Türk vatandaşlar, TRT Haber'e konuştu. Gümülcine'deki Yahyabeyli köyünde organizasyona katkı sağlayan Eren İsmail, "Öncülüğünü yaptığım küçük bir yardım kampanyası çeşitli derneklerin katkısıyla çok büyük bir hal aldı. Büyük bir gururla söyleyebilirim ki bir tırımız yükleniyor ve Türkiye'ye yardıma gitmek için bekliyor" ifadelerini kullandı. İsmail, Türk soydaşlar tarafından toplanan yardımlar konusunda köy halkının önemli bir işe imza attığını kaydetti. 

"85 MİLYON TÜRK DİYORUZ AMA DAHA FAZLAYIZ"

Organizasyona destek olan İngilizce öğretmeni Kübra Çavuş Mehmet de depremden çok etkilendiğini dile getirerek yardım kampanyası taleplerinin yoğun olduğunu söyledi. 

Öte yandan gönüllülerden eczacılık fakültesi son sınıf öğrencisi Zehra İbrahim, "85 milyon Türk diyoruz ama daha fazlayız. Batı Trakya'da hep aklımızda olduğunuzu bilin istiyoruz" dedi. 

Depremin hemen ardından harekete geçtiklerini ifade eden Basırlıköy İmamı Hasan Hüseyin, "Ana vatan Türkiye'de meydana gelen depremle biz de çok etkilendik. Yüreğimiz dağlandı. Tüm ölmüşlerimize Allah'tan rahmet, geride kalanlara sabırlar diliyoruz" ifadelerini kullandı. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.